Jade Empire Special Edition
İlk çıktığında tüm otoritelerin övgüyle bahsettiği Jade Empire, Mac kullanıcıları tarafından da kıskanılmıştı. Tersi olamazdı zaten: Uzakdoğu'nun gizemli doğasını ve felsefeleriyle bütünleşen dövüş sanatlarını bu kadar iyi kotarmış başka bir oyun yoktu.
 
Günümüzde insanlar karşılaştıkları her şeyi değerlendirmeye tabii tutup, sınıflandırıyorlar. Ancak, başından beri insanoğlunun en meşhur ayrımı Doğu-Batı ayrımıdır. Günümüzde faklı konuları ilgilendirmeye başlamış olsa da bu ayrım yüzyıllar öncesine dayanıyor. Çünkü, aynı ırka mensup kişiler aynı gezegende ancak bu kadar farklı uygarlıklar kurabilirdi. Evet, gerçekten düşününce hepimiz İnsan olmamıza rağmen nasıl bu kadar farklı olabiliyoruz? Bu kadar farklı olmamız belki de bir lanet. Çünkü kendi ırkdaşını gözünü kırpmadan öldürebilen tek canlı insandır. Öte yandan bu farklılık bizi atılımcı ve maceracı yapıyor, bunu da inkar edemeyiz. İşte bu merak duygusu Batı insanını gizemleriyle bir bütün olmuş Uzakdoğu'ya çekti ve hâlâ da çekiyor. İşin en ilginç yanı da o kültürün yerlileri olanların bile bu gizemleri bilememeleri.

BioWare de bu gizemin peşinden gitmeye karar vermiş ve birkaç yıl önce XBox kullanıcılarına Jade Empire'yi sunmuştu. İlk çıktığında tüm otoritelerin övgüyle bahsettiği Jade Empire, Mac kullanıcıları tarafından da kıskanılmıştı. Tersi olamazdı zaten: Uzakdoğu'nun gizemli doğasını ve felsefeleriyle bütünleşen dövüş sanatlarını bu kadar iyi kotarmış başka bir oyun yoktu. Grafikleri de etkileyici olan Jade Empire XBox'un bayrak gemilerinden biri olmayı başarmıştı. Ancak, Jade Empire, XBox yerini Xbox 360'a bıraktığından ünvanını korumak için şimdi "Special Edition" adı altında Mac'lerimize konuk oluyor. Aradan geçen yıllara rağmen eski şampiyonun hâlâ formunda olduğunu söyleyebiliriz.

Jade Empire'da hazin bir şekilde yok olmuş bir halkın görünürdeki son üyesini yönetiyor olacağız. Bunu oyun boyunca hissedeceksiniz çünkü oyun bu konuda oldukça açıksözlü ve sizin kimliğinizi saklamıyor. Aksine oyunda ilerledikçe önemli olduğunuzu daha da hissettiriyor. Bu sayede kendi felsefenizi oluşturabilmenize ve yolunuzu çizmenize imkan sağlıyor. Bütün bunlar olurken demir eliyle hükmeden ve kirli işler çeviren İmparatorluğun gerçek yüzünü de ortaya çıkaracak ve kaderinizin sizi nereye getirdiğini göreceksiniz. İnanın bunları size söylediğim gibi yaşayamayacaksınız çünkü oyun hikaye kurgusu açısından çok başarılı ve izleyeceğiniz yollar birden fazla. Bu sayede ilginç olaylara ve farkyı sonlara ulaşabilirsiniz. Ancak, oyunun başında bunu pek hissedemeyeceksiniz. Sevgili Üstadınızın gerçekte kim olduğunu öğrenene kadar oyunun sıradan bir aksiyon-RPG şeklinde yürüdüğünü sıkılarak fark edeceksiniz. Ama üzülmeyin beklediğinize değecek.

Jade Empire ne çok yavaş ilerleyen bir oyun ne de safkan bir aksiyon. Zaman zaman oyunumuzun gereğinden fazla aksiyona kaydığına şahit olsak da RPG ögeleri çok sağlam. BioWare geçmiş tecrübeleriyle bu sağlam RPG ögelerini sıkı bir aksiyona bağlamayı başarmış ve ortaya oynaması kolay, sürükleyici bir aksiyon-RPG çıkarmış. Jade Empire'nin Knights of the Old Republic serisine olan benzerliği de dikkatinizi çekecektir. Sorunsuz bir sistem olduğu için kesinlikle iyi bir şeçim ama eskinin izometrik RPG'lerinin sanat duygusuna ne yazık ki sahip değil. Bunu bir kenara bırakırsak Jade Empire'nin tıkır tıkır işleyen ve sürükleyici bir yapısı var. Özellikle dövüşlerde tek tuşla blok yapmak ya da sağa sola yuvarlanmak ve yine tek tuşa basarak stil değiştirmek mümkün. Dövüş sanatlarını rakam tuşlarına atayarak hızlı geçiş yapabiliyorsunuz ve akıcı kombolar yapmak bu sayede çok daha kolay. Üç farklı kategorideki dövüş stiliyle hızlı geçişler yaparak yıkıcı kombolar yapabiliyorsunuz. Elbette normal ve güçlü vuruşlarla da rakiplerinizi halledebilirsiniz. Genelde, Jade Empire'nin dövüş sistemi Diablo oynamaktan daha zor değil. Tabii zorluk arttıkça bu durum değişiyor.

Peki, Jade Empire size kendini anlatmada ne kadar başarılı? Cevap, kesinlikle "çok başarılı" olacaktır. BioWare'in tüm oyunları gibi özenle yazılmış replikler, okunası kitaplar, ilgi çekici felsefi doktrinler ve daha da ilgi çekici dövüş sanatları. Hepsini bir kenara bırakırsak kendi yolunuzu çizebilmenize izin vermesi. Elbette sıradan bir insan olmayı tercih edebilirsiniz ama yaşam felsefenize sadık kalarak "ben merkeziyetçi" olursanız "Kapalı Yumruk" yolunda ilerlersiniz ya da tıpkı Buddha gibi olur ve "Açık El" felsefesiyle çevrenize ışık saçarsınız. Tamamen serbestsiniz ve izlediğiniz yola göre olaylar da değişiyor. Önceden çıkmış olan "Fable"'da da iyi-kötü ayrımı vardı. Jade Empire ise bu ayrımı düşünce ve hayat tarzı açısından ele alıyor. Hele bir de mini oyunlar var ki eski "atari" günlerinize güzel bir gönderme yapıyor. Özellikle shoot'em-up türü oyunlarıyla çok neşeli bir hâl alıyor.

Jade Empire grafik açısından artık yaşlı kabul edilebilir. Ancak, Mac de geçişinde yapılan optimizasyon çalışmalarıyla oyunumuzun daha stabil ve estetik olması sağlanmış. Gözünüzü rahatsız etmeyecek, çevre tasarımlarıyla ve bayan karakterleriyle sizi içine çekecek kadar etkili grafikleri var. Bu, nispeten düşük seviye Mac kullanan oyuncuların upgrade etme derdi olmadan Jade Empire'yi rahatça oynayabilecekler. Grafikler, ses ve müzik ile birleşince Jade Empire zorlanmadan duyularımıza hitap ediyor. Sesler kaliteli ve müzikler ise Uzakdoğu'yu tamamen yansıtıyor. Ancak, müziklerin çeşitleri biraz az geldi. Çok daha farklı müzikler olabilirdi ama bu hâliyle de kesinlikle tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Kısacası oyunumuz duyularımıza da etkili bir şekilde hitap ediyor. Uzun lafın kısası Jade Empire çok iyi bir oyun. RPG severlerin ve epik aksiyon arayanların mutlaka denemesi gerektiğine inanıyorum. BioWare'nin RPG konusundaki eşsiz tecrübesiyle, Uzakdoğu'nun gizemli yapısını şimdilik en iyi yansıtan oyun. Kesinlikle denemelisiniz.


mac oyunlarõ