Left 4 Dead
Uzun süredir geliştirme aşamasında olan Left 4 Dead (L4D), böyle temel üstüne kurulu. Hayatta kalmaya çalışanlar (Survivor), virüslü yani zombiye dönüşmüş (Infected) olanlardan kaçıp hayatlarını kurtarmaya çalışıyor.
 
2009 yılının bomba oyunu Left4Dead ile biz Macintosh oyunseverler ile nihayet buluştu. Kalabalık zombilere karşı sayıca birkaç insan canlarını korumaya çalışıyor. Ancak ne kadar ateş etseler de, mücadele etseler de zombiler geldikçe geliyor. Sürekli saldırıyorlar. Hayatta kalanların tek bir amaçları var, bir an önce bu cehennemi yerden kurtulmaktır. Bu sahneye çoğu zombi filminde karşılaşırız. Bir grup insan bir eve veya bir yere sıkışır, zombilere karşı mücadele eder. Sonunda ordu bir anda sahneye çıkar, zombilerle birlikte hepsini toptan temizlerler ya da bir şekilde ordu hayatta kalanları kurtarır. Uzun süredir geliştirme aşamasında olan Left 4 Dead (L4D), böyle temel üstüne kurulu. Hayatta kalmaya çalışanlar (Survivor), virüslü yani zombiye dönüşmüş (Infected) olanlardan kaçıp hayatlarını kurtarmaya çalışıyor. Oyuna mükemmel bir trailler ile giriyoruz. Izlerken tüyleriniz diken diken olacak arkadaşlar.  Valla kendimi sanki bir film izler gibi hissettim bu kadar güzel oyuna girişler insanı çok etkiliyor ve oyun oynarken daha büyük bir zevk almasını sağlıyor. Oyuna girdiğimizde oynayabilmek için iki seçenek yer alıyor. Bir tanesi multiplayer olarak diğeri ise single player olarak botlarla birlikte oynanıyor. Campaign olarak ilk bölüm No Mercy bulunuyor. Seçeneklerde Death Tell, Dead Air ve Blood Harvest Campaignleri de var. No Mercynin seçeneklerinde; Apartments, Subway, Sewer, Hospital ve final bölümü yer alıyor. Zorluk seviyeleri Easy, Normal, Advanced ve Expert olarak belirlenmiş. Easy ve normal gerçekten kolay arkadaşlar, oyuna bakmak ve alışmak için bir turluğuna Easy veya Normal seçilebilir. Ama ondan sonrasında Advanced veya direk olarak Expert tavsiye ederim, çünkü bu zorluk seviyelerinde oyunun tam tadı çıkıyor.

Left4Dead, Survivorda Bill, Zoey, Francis ve Louis karakterleri yer alıyor. Eğer başka bir oyuncu almamışsa istediğimiz birini seçme imkanına sahibiz (Single playerda istediğimiz karakteri rahatça seçebiliriz). Gelelim oyunun dinamik kısımlarına, isterseniz Left4Dead botlarla single player oynayabilirsiniz. Ancak single player kısmını daha çok bir antrenman bölümü olarak görüyorum desem yalan olmaz. Botlarla zevkli olmuyor, botlar siz gitmeden ilerlemiyor, en önemlisi yapım multiplayer ağırlıklı ve co-op oynanış sunuyor. Online olarak bir lobiye bağlanıp diğer oyuncularla oynamanızı tavsiye ederim. Ancak böylesi gerçekten oyunun zevki kendini belli ediyor. Demoya girmeden önce hangi karakteri canlandırdığınız, film afişi gibi olan yükleme ekranında gösteriliyor. Maceraya Apartman bölümünde, binanın çatısında başlıyoruz. Birinci silahımız olarak M1911 tabanca var ve mermisi sonsuz. İkinci silah olarak UZI veya pompalı alabiliyoruz, ancak Subway bölümünde makineli tüfek, sniper gibi seçenekler de karşımıza çıkıyor. Bu silahların mermileri var, ya bölüm başında ya da bölüm sonunda Safe Roomlardan cephane alabiliyoruz. Bir de Subwaydeyken bölüm ortasında mermi karşımıza çıkıyor. Tam sürümde de bazı bölümlerin ortalarında, farklı silahlar ve cephane de rahatça alabileceğiz. Silahlar haricinde sağlık kiti alabiliyoruz. Ancak belirtmekte yarar var, mermiler zombilere karşı yetmesine rağmen, büyük sağlık kiti sadece Safe Roomlarda çıkıyor. Canınızı yüzde 80 oranında doldurabiliyor. Sizin veya takımınızdaki birinin canı çok azalmadıkça sağlık kitini kullanmamanız yararınıza olacaktır. Artı olarak bir de en başta Pipe bombası veriliyor. Şöyle açıklayayım; zombiler sese karşı oldukça duyarlı. Eğer alarm sesi duyarlarsa direk olarak o noktaya gidiyorlar. Pipe bombası ses çıkartıyor ve zombiler onun başına gidiyor. Özellikle kalabalık anlarda Pipe, zombileri başka yöne çekmek ve yok etmek için oldukça etkili arkadaşlar. Yolda ilerlediğimiz zaman ise ikinci bir M1911 tabanca bulup çift olarak kullanabiliyoruz, artı olarak Molotof kokteyli ve sağlığı geçici bir süreliğine arttıran Health Pilller var. Pillleri gene kalabalık zombi güruhuyla karşılaştığınız da kullanmanızı tavsiye ederim. Molotof kokteyli de zombileri yakmak için oldukça etkili. Bazı anlarda bir anda koşturarak sayıca fazla şekilde her yerden geliyorlar. Bu gibi durumlarda Molotof kokteylini geldikleri ana noktaya atın, böylece arkadan gelenler olsa da alayı yanacak veya güçleri azalacak. Böylece kolayca ölecekler. En önemlisi olarak bir de Melee vuruşumuz var. Melee vurduğumuzda zombi sersemleyip biraz uzaklaşıyor. Bu bize daha geri kaçmak, başımızdaki zombileri savurmak ve kısa zamanda mermi doldurmak gibi durumlar için avantaj sağlıyor. Meleeyi yakınınız da olan zombilerde kullananın.

Left4Dead amacımız ise gayet basit. Güvenli noktadan sağ olarak diğer güvenli noktaya yani oyundaki tabiriyle Safe Rooma ulaşabilmek. Demo sürümünde oynayan arkadaşlar bilir sadece Apartmandan Subwaydeki Safe Rooma kaçıyoruz. Ama tam sürümde Safe Roomdan diğer Safe Roomlara ve son olarak helikoptere ulaşıp kaçmaya çalışıyoruz. Gelelim zombilere, zombiler normal ve elit olmak üzere iki çeşitler. Normal zombiler Horde olarak adlandırılıyor sayıca bol ve haritada her daim karşımıza çıkıyorlar. Aynı 29 Gün Sonra filmindeki gibi koştura koştura saldırıyorlar. Bir de daha evvel belirttiğim gibi sese karşı oldukça duyarlılar. Mesela Apartman bölümünde metro girişindeki arabaya ateş ettiğinizde arabanın alarmı çalıyor ve bir anda kalabalık bir şekilde geliyorlar. Bunlar dışında bölümlerde belli noktalarda kalabalık bir şekilde saldırıyorlar. Mesela Subwayde son kısımda Safe Rooma gidilecek olan merdiven kapalı bir kapının arkasında. Kapıyı açtığınız zaman oyunda uyarıda çıkıyor en başta Hazırsanız kapıyı açın diye, sonra kapıyı açtığınızda Horde geliyor uyarısı beliriyor. Elit zombilere baktığımızda 5 tane var. Bunlar; Boomer, Hunter, Smoker, Tank ve Witch. Şişko bir zombi olan Boomer bir kusmuk atıyor. Eğer bu kusmuk oyuncuya denk gelirse, tüm Horde bir anda o oyuncuya saldırıyor. İşin kötüsü kusmuktan dolayı oyuncunun görüş açısı da bir süreliğine bulanıklaşıyor. Aynı şekilde Boomer ölürken de etrafına bu kusmuğu saçıyor. Öldürürken ve normalde de asla yanında bulunmamak gerek. Hunter hızlı hareket ediyor ve aniden saldırıyor. Smokerın uzayan bir dili var, belli bir mesafeden yakalıyor. Tank oyundaki en dayanıklı zombi, oldukça kuvvetli ve dayanıklı. Etraftaki parçaları üstünüze atabiliyor ve kuvvetli vuruşlar yapıyor. Witch de hızlı ve güçlü. Genelde ağlama sesiyle karşınıza çıkıyor.


mac oyunlarõ