LEGO Indiana Jones
Geçen yıllarda, aynı firma (Traveller’s Tales) Star Wars serilerini oyun haline getirmiş, büyük bir beğeni toplamıştı. Bu LEGO furyasına, şimdide maceracı arkeologumuz Indiana Jones ekleniyor, gayette güzel oluyor.
 
Çocukluğumda, herkes gibi LEGO’larla çok güzel binalar yapardım. Sonraysa, tekme atar, parçalardım. Toplamayı sevmezdim, öylece kalırlardı yerin üzerinde. Tabii gecenin bir yarısı su içmeye kalkıp, kapaklandığım anlar olmadı değil. Başlıktan, resimden ve girişten anlayabileceğimiz gibi, bu bir LEGO oyunu. Geçen yıllarda, aynı firma Star Wars serilerini oyun haline getirmiş, büyük bir beğeni toplamıştı. Bu LEGO furyasına, şimdide maceracı arkeologumuz Indiana Jones ekleniyor, gayette güzel oluyor.Oyun eskileri gibi, bir oda ve orada olan üç haritadan oluşuyor. LEGO Star Wars: The Original Trilogy’de bir barda, farklı kapılardan geçip giriyorduk bölümlere. Burada istediğimiz haritanın önüne gelip, istediğimiz filmi LEGO’larımızla oynayabiliyoruz. Gayet kolay olan ilk bölümü bitirdikten sonra, istediğiniz filmi oynayabilirsiniz. Ben diğer iki oyundada yaptığım gibi, film sırasına göre oynamayı seçtim.

Oynanış, küçük eklentiler ve karakter güçleri nedeniyle zorunlu yapılan değişiklikler dışında, aynı aslında. Diğer oyunlar gibi, kapılardan gizli geçitlerden, kurtulup, yeni alanlara giriyoruz. Bu alanlardan da çıkabilmek için, aynı bir önceki alanda yaptığımız gibi bir dizi işlemler yapıyoruz. Her karakterin, özellikleri var. Indy’nin, kamçısını kullanarak ulaşılması başka türlü imkansız yerlere çıkıyoruz. Oynayınca görürsünüz, tahtalar var oyunda. Bu tahta karelerin üzerine çıkınca, Indy otomatikman kamçıyı fırlatıyor, ya tepedeki bir şeyi kullanıp karşı uca atlıyor, ya da yakındaki bir şeyleri kendine çekip yolu açıyor. Küçük karakterler, kendileri gibi küçük tünellerin altından geçip yine başka türlü ulaşılamayan alanlara geliyorlar. Kadın karakterlerse, diğer karakterlere oranla daha yüksek bir zıplama gücüne sahipler. Yerde çiçekli bir simge gördüğünüzde anlayın ki, kadın karakterinizi kullanıp zıplama yapmanız gerekiyor.

Oynanış bulmacaları çözmekten geçiyor. Bulmacalar genelde zor olmasalar da, bazı alanlarda gerçekten kafayı yiyorsunuz. Mesela, ikinci filmin bir bölümünde, Indiana Jones ile Short Round öbür tarafa atlayabilmişlerken, şimdi adını unuttum, şarkıcı karakter geçemiyordu. Biri tünel kullanmış, diğeri de kamçısını. Nereden bileyim ben iki karakterin de aynanda havadan nasıl sarktığı belli olmayan halatlara tutunması gerektiğini de, yerden bir platformun yükselip hanımefendi hazretlerinin tırmanmasını sağlayacağını. Kadın milleti böyle işte sevgili okurlar, bütün sorunlar ondan doğuyor. Buradan, LEGO oyunlarının bile gerçekçi olabileceğini de görüyoruz.

Alanlarda ilerleyebilmek için, bazen mekanik işlere başvuruyoruz. Bazı yerlerde çeşitli araçlara biniyoruz. Bunlarla kapı falan kırıp, ortamı dağıtıyoruz. Bazense, bazı kapıların açılması falan filan için, anahtar bulmamız gerekiyor. Çok farklı yerlerde olabiliyor bu anahtarlar. Bunları alabilmenin öncelikli yanı, maymunlar sayın okurlar. Her maymun gördüğünüzde, alanda bir muz kolisi arayın. Muzu alıp, maymuna fırlatın. Size, diğer elindeki şeyi verecektir. Genelde, bu alanda kullanılacak bir alet veriyor. Kürek veriyorsa, yerden birşey alacaksınız demektir, etraftaki havaya yavaşçana çıkan altınımsı şeylere dikkat edin. Anahtar veriyorsa, kapı açmanız gerekiyor demek. (Bazen verdiği kürek ile kazdığınız zeminden çıkabiliyor anahtar) Sonra, etraftaki kırılabilecek herşeyi kırmayı deneyebilirsiniz. Etrafta neredeyse herşey parçalanabiliyor. Tabii Crysis efektleri beklemeyin, bir LEGO vazosu nasıl parçalanırsa öyle parçalanıyor eşyalar. Bazen, iki tane yeri olan platformlar görüyorsunuz. Bunu gördüğünüzde anlayın ki, oraya kutular getireceksiniz. Bunlar alanda heryerde olabilir, kazmanız gerekebilir, araç patlatmanız gerekebilir (evet, bir bölümde tır patlatınca boss fight’ta kullanılacak eşya çıkıyordu ortaya) veya birşeyleri kırmanız gerekebilir.

LEGO Indiana Jones: The Original Adventures’ın en büyük kozu, eğlence faktörü. Çocukluğunuzun en cool oyuncağı LEGO’ların, bir dönemin en cool adamı Indiana Jones ile ortaklığı, mükemmel olmuş. Oyunun grafikleri yeterli düzeyde. Müzik olarak, Indiana Jones’ın kendi müziği çalıyor. Bazen tempo hızlanıyor. Çaat diye kutuyu kırınca, o çaaat sesini duyabiliyorsunuz. Küçük parçaları toplayınca da bir ses efekti geliyor, aldığınızı anlayıp kendi içinizde havanız oluyor. Oyunda güldüren, komik anlarda yok değil. Bunların neredeyse hepsi, ara sahnelerde gizli. Filmi izleyenlerin özellikle gülebilecekleri detaylar var. İlk aklıma gelen, Mısır’da geçiyor. Hani birinci filmde, Indiana Jones’ı kılıç ustası bir adam kıstırmıştı. Herif milyon tane hareket yapmış, sonra Harrison amca tetiği çekip vurmuştu. Herkesin yarıldığı bu anı, oyun kendisinden de birşey koyup oyuncuya veriyor. Ne olduğunu söylemeyeyim, oynayınca gülersiniz ;) LEGO Indiana Jones bitirdiğinizde isterseniz Free Play modu var, istediğiniz karakterle istediğiniz yerde oynayabilirsiniz. Alanların tasarımı LEGO dünyasına çok güzel uyarlanmış.


mac oyunlarõ