Back to the Future 1-2-3-4-5
Deli, çatlak bir bilim adamı olan Dr. Brown, en sonunda büyük hayalini gerçekleştirir ve bir zaman makinesi yapmayı başarır. Hem de bir araba olarak, DeLorean.. Hikayeye daha sonra Marty adlı genç adam katılır…

Back to the Future maceraları sırası ile 1985, 1989 ve 1990 yıllarında vizyona girmişti ve 80'lerde doğmuş her çocuğun hayal dünyasına hızlı bir giriş yaptığını sanırım hatırlamayanımız yoktur. Hem eğlenceli, hem duygusal, hem çok sayıda ince espiri barındıran üçleme, hem Michael J. Fox (Marty) hem de Christopher Lloyd (Dr. Brown) gibi iki ilahi oyuncuyu da bünyesinde taşır. Meşhur karakter oyuncusu Crispin Glover da bu filmde Marty'nin babası olarak iyice parlamaya başlar.
 
Öncelikle, Doc rolündeki Christopher Lloyd oyuna bizzat katılıyor ve seslendirmelerini yapıyor. Marty için ise aynı durum geçerli değil, Michael J. Fox seslendirmelerde yok. Marty'nin seslendirmesini üstlenen A.J. Locascio adlı ses sanatçısı iyi bir iş çıkarmış. Her karakterin altından başarıyla kalkılmış. Müzikler de yine bir o kadar güzel. Diyaloglara gelirsek, ilk bakışta herkese oldukça renkli ve başarılı gözükecektir. Burada esprili kullanılmış dilin de etkisi var. Yalnız bir süre sonra şunu görüyoruz ki hikaye fazlasıyla çizgisel ilerliyor ve biz bu konuşmaları sadece "laf olsun" diye yapıyoruz. Bir şekilde oynanışa etki etmiyor yani diyaloglar ve alacağımız cevaplar, söyleyeceğimiz şeyler belli oluyor. Yine de 1930'ların Amerika'sına gidip de, kim olduğumuzu soran gazeteciye "Michael Corleone" diye cevap vermek epey ilginçti.

Epey eğlenceli olsa da, aslında serinin hayranları için yapılmış bir oyun olduğu gözde kaçmıyor. Bunu göz önünde bulundurarak oynamanızı tavsiye ederim. Oyun çok basit ve sürekleyici olduğunu söyleyebilirim. Bunda 4 farklı bölümün daha geliyor olmasının da etkisi var. "It's About Time" adlı bu bölümün ardından Şubat, Mart, Nisan aylarında yeni bölümler gelecek. Ardından da final bölümü yayınlanacak. Umarım Telltale Games oyunu daha eğlenceli, daha ilgi çekici ve mücadeleci bir hale getirecek eklemeler yapacaktır.

Seslendirme ve müziklerin çok başarılı olduğundan bahsetmiştim. Grafikler ise "Ben Telltale Games oyunuyum" diye bağırıyor adeta. Oldukça şirin ve basit, göze hoş geliyor. Animasyonlar ve dudak senkronizasyonu biraz basit olmuş, daha iyisi de yapılabilirdi. Yine de zaten grafiği falan bir kenara atıp, hikayesine kapılacağınız bir oyun olduğu için pek de önemli değil. Ayrıca oyun, İngilizcenin yanında Almanca dublaj da bulunuyor.
 
Back to the Future: The Game, bir macera oyunu. Tipik point & click mantığıyla işliyor. Hareket edebileceğimiz alanlar daima kısıtlı ve sürekli etkileşimlere girmemiz gerekiyor nesne veya insanlarla. Fare ile kontrolün yanı sıra "WASD" dörtlüsüyle de Marty'e yön verebilirsiniz ayrıca. Dediğim gibi genelde yapmamız gerekenler belli. Ya bir eşyayı bulup onunla bir şeyler yapacağız ya da bir kişiyi bulup konuşacağız. Yalnız burada en önemli nokta; "Hint" denilen ipucu sistemi. Ben normal seviyede açık bırakıp oyuna girmeme rağmen bolca ipucu aldım ve hiç zorlanmadan devam edebildim diyebilirim. İstediğimiz zaman ipuçlarına başvurabiliyoruz ve bu da ister istemez oyuncuyu kolaycılığa itiyor, oyunun oynanma süresini kısaltıyor. Art arda açabildiğimiz bu ipuçları zaten bilmemiz gereken her şeyi de söylüyor bizlere...
 
Geleceğe Dönüş macerası, en sonunda Vahşi Batı'ya kadar uzanır ve zorlu bir mücadele sonrasında kahramanlarımızı zamanımıza, güvenli saydıkları dünyaya getirir. Zamanda kırılma, "yoksa sen korkak bir tavuk musun McFly" gibi cümleleri sinema tarihine kazandıran üçleme, dünya çapında hem bir fenomen olur, hem de harika bir vizyon gişesi yapar. Bundan sonra Back to the Future serisi, çizgi film gibi mecralarda ayrı hikayeler olarak hikayesine devam eder. Ve şimdi, uzun yıllar geçtikten sonra çocukluğumuzun favori karakterlerinden olan Dr. Brown ve Marty McFly bizim için oyun olarak geri döndü. Daha önce Sam & Max ve Monkey Island gibi adventure oyun klasiklerini karşımıza episodic (bölüm) olarak karşımıza çıkaran ve bunu da çok başarılı bir şekilde kıvıran TellTale Games, işte bu sefer de Back to the Future ile karşımıza çıkıyor. Duyurulduğundan beri çocukluk anılarımızı depreştiren bu oyun serisi, atası olan üçlemenin yanında ne kadar güçlü durabilecek, ona ne kadar sadık kalacak ve benzeri pek çok soru kafamızda dolandı durdu.
 
 
Back to the Future The Game'in ilk sezonunun ikinci bölümünün adı "Get Tannen!". Hikayeye ilk bölümün bittiği yerden devam ediyoruz.
 
Telltale Games, Universial Studios'la anlaşıp Back to the Future'ın lisansını aldığında kimi insanlar olumlu, kimi insanlar olumsuz konuştu. Ama ortak olan tek şey oyun camiasındaki heyecandı. İlk filmin üzerinden çeyrek asır geçmiş, bir kuşak bu filmlerle büyümüştü. Neticede oyunun ilk bölümü çıktı, alındı, oynandı. Kimi eksikler vardı ama görmezden gelinmeyecek kadar büyük bir sorun yoktu. Serinin hayranlarına yönelik bir oyun yapma hevesindeki TTG sinematik bir anlatımı tercih etmiş. TTG bu ürünü bize kazandırmakla iyi bir hamle yapmış, ancak daha iyisini üretebilecekken ortalama bir oyunla yetinmemize sebep olmuştu. Bunu söylerken dayanağım firmanın geçmişte çok daha kaliteli işler ortaya koymuş olmasıdır.
 
Film oyunu yapmanın dezavantajlarından olan görsel anlatım konusunda BTTF: The Game bir macera oyunu yapan en önemli unsur olan bulmacalar oldukça zevkli zaman geçirmenizi sağlıyor. Bulmacalar kesinlikle zor değil. Öyle ki, bazen sadece konuşulanları dinleyerek bile henüz önünüze konmamış sorunların çözümlerini tahmin edebiliyorsunuz. Çözümler genellikle ya kelime oyunlarında saklı oluyor, ya da tam gözünüzün önündeki cisimleri kullanmaktadır.

Oyunun en can alıcı noktası olan diyaloglar muhteşem ve çok eğlenceli. Mizahi göndermeler, ince dokundurmalar oyuncuya keyif veriyor. Her karakter söyledikleriyle kafanızda şekilleniyor. Buna istinaden seslendirmeler çok kaliteli. Christopher Lloyd ve A. J. Locascio iyi bir ikili olmayı sürdürüyor. Oyundaki Doc Brown ile Marty'nin filmlerdeki ikiliden farkı yok.
 
Dönelim konumuza. Back to the Future The Game'in beş bölümlük ilk sezonunun ikinci bölümünün adı "Get Tannen!". Hikayeye ilk bölümün bittiği yerden devam ediyoruz. Oynayacak olanların eğlencesini baltalamamak adına konuya çok fazla girmiyorum. Bu bölümde yapımcılar filmlerdekine yakın bir olay örgüsünü uygun görmüş. Yine Marty McFly'ı yöneterek türlü sorunlarla baş ediyor, tarihin akışını bozmadan kendi zamanımıza geri dönmenin yollarını arıyoruz. İlk bölümdeki gibi 1931'in Hill Valley'inde McFly'lar ve Tannen'lar arasındaki çekişmeye tanık oluyor; hatta bir ara 1985'e geri dönme fırsatı yakalıyoruz. İlk bölümün incelemesinde TTG'nin iki bölüm arasına iki aylık bir zaman farkı koyduğunu ve bu süre zarfında oyunun eksikleri üzerinde durduğunu fark ediyoruz.

Sonuç olarak "Get Tannen!","It's About Time"ile serüvene devam ediyoruz ve yeni gelecek olan serüveni dört gözle beklemeye devam edeceğiz. Oyun oldukça eğlenceli, ancak insan kendini "daha da iyi olabilirdi" demekten alamıyor. İkinci bölümün finalinin ilk bölümünkinden daha merak uyandırıcı olduğunu düşünüyorum. Bu da oynamaya devam etmek için yeterli bir sebeptir. Serinin hayranı olup da oyunu hala oynamayanların çok şey kaçırdığını söylememe gerek yok.
 
Back to the Future yani Geleceğe Dönüş, 3. 4. ve 5. bölümleri ile hızından hiçbir şey kaybetmeden aksiyon son sürat devam ediyor…
 
En iyi film üçlemelerinden birisi olan Back to the Future yani ülkemizdeki ismiyle Geleceğe dönüş filmi birçok kişi tarafından beğenilmişti. Harika adventure oyunları yapan Telltalegames firması ise bu seriyi yeniden canlandırmak ve yeni öyküler sunmak üzere her ay 5 bölümden oluşacak bir adventure oyunu yapmaya başladı. İlk 2 bölümü başarılı bir satış grafiği ile geçen firma şimdi de 3. bölüm ile Marty'ın kız arkadaşı Jennifer bir punçı olarak karşımıza çıkıyor ve maceralar onun etrafında gelişiyor.     
 
Oyunumuzun 4. bölümünde ise Marty McFly alternatif 1986 yılında Doktor Brown'ın bir buluşu sırasında büyük bir hata yapmasını engellemeye çalışacak. Biz de son bölümü şekillendirmek için bu görevi başarıyla yerine getirmeye çalışacağız.

Oyunumuzun 5. bölümünde ise Back to the Future: The Game'in final bölümü Back to the Future: Episode 5: OUTATIME - Finale ile hız kesmeden devam ediyor. Tarihi değiştirdiğiniz, kaderi bozduğunuz ve paradokslardan kaçtığınız seri, final bölümü ile şimdilik sona eriyor. Fakat yakın bir gelecekte Telltale oyunları gibi Season 2 ile geri döneceği kesin.


mac oyunlarõ