Need for Speed Carbon
Modifiye ve Underground yarışlar, zamanında birer devrim niteliği taşıyan Need for Speed biz Mac kullanıcıları için bir devrim niteliğinde. Tek kelime ile mükemmel bir yarış zevki sizleri bekliyor.
 
Yıllardır nerede Mac versiyonu dediğimiz Need for Speed serisinin başarılı üyesi Carbon sonunda biz Mac kullanıcılarıyla... Oyun; dostumuz Darius tarafından Palmont şehrine giden yollarda başımıza açılan dertlerden kurtuluyoruz. Ardından yeni ekibimiz ile Palmont şehri sokaklarını ele geçirmeye çalışıyoruz. Her zamanki gibi ortalama bir hikaye. Ama şunu belirteyim özellikle, izlenen videolar sinema tadında. Kullanılan teknik sayesinde sinematiklerde oynayan kişiler gerçek görüntüleri ile kaydedilmiş, ancak oyun ortamına bazı işlemlerden geçirilerek yerleştirilmişler. Hal böyle olunca mükemmele yakın grafikli videolar, bizi atmosferin içine çekmekte bir hayli yardımcı oluyor. İlk videoda bize yardımcı olacak Nikki (Emmanuel Vaugier) karakteri ile tanışıyoruz. Palmont şehrinde Nikki bizi arkadaşları ile tanıştırıyor. 3 farklı kategorideki araçlardan birini seçmemizi istiyor. Carbon ile gelen ilk yeniliğin kategorilenmiş araç seçimi olduğunu söyleyebiliriz.

Muscle, Exotic ve Tuner araç kategorilerinden birini seçiyoruz. Kariyerinizi etkileyecek olan bu araç seçimi ile ileride açılan yeni araba modelleri, performans kitleri ve parçalar seçtiğiniz araç kategorisine göre gelişecek. Seçilen araç sonrası Nikki ve arkadaşları ile kısa bir test sürüşü yapıyoruz. Eğer seçtiğiniz kategoriyi beğenmezseniz test sürüşü sonunda araçtan memnun olup olmadığınız, başka bir kategoriye geçmek isteyip istemediğiniz soruluyor. Gayet yerinde yapılan bir uygulama, zira bir Mustang ile Mazda arasında dağlar kadar fark var. Aracımızı seçtikten sonra Palmont şehri anlatılıyor. Şehir haritası dört ana bölgeye ayrılmış durumda. Her bölge belli bir yarışçı (Boss) ve takımı tarafından tutuluyor. Bir bölgeyi ele geçirmek için önce yıldız ile işaretli yarışları kazanmalı, ardından bölge sahibi yarışçıyı (Boss) yenmelisiniz. Bölge boss'unu yendiğiniz taktirde hediye kart seçiyorsunuz. Bu kartlar hapisten ücretsiz çıkma, performans kiti, görünüm kiti gibi şeyler olabilir. Şehir haritasında ayrıca kanyonlar bulunuyor. Özellikle bölge Boss'ları ile karşılaştığımız kanyonlar gerçekten çok acımasız. Özellikle kanyonların bazı yerlerinde bariyerler kırılabilir olarak yapılmış ki, süratle yarışırken uçuruma yuvarlanmanız bazen kaçınılmaz. Ancak her ne kadar uğraşırsanız uğraşın bölüm Boss'ları uçuruma yuvarlanmıyorlar. Yalnız bölüm Boss'ları değil, bazı yarış ve Drift'ler de buralarda yapılıyor. Yapımı oynarken dikkatimi ilk çeken şey kanyonlar olmuştu. Bunu düşünmemde ki en önemli neden Fast and the Furious Tokyo Drift'ti. Zira NFS Carbon adeta filmin bir kopyası niteliğinde. Özellikle kanyon sahneleri ile olan benzerlik çok büyük. Aklıma gelen ilk soru, EA bu bölümleri tasarlarken filmden etkilendiği apaçık belli oluyor.

Carbon ile gelen bir diğer yenilik de artık bir ekibimizin olması. Yapımda 'Crew' olarak anılan ekibimize, ilk olarak Nikki'nin tanıştırdığı bir Blocker (pirimci) katılıyor. Zamanla ekibe üye dahil edebilir, ya da çıkarabilirsiniz. Aynı anda ekibimizde en çok üç kişi bulunabiliyor. Ekipteki bu kişilerin her birinin farklı yararları bulunuyor. Sağladıkları faydalar yarış ve kariyer bonusu olarak ikiye ayrılıyor. Kimi maddi, kimi polise karşı, kimi mekanik avantaj sağlıyor. Örneğin %25 ekstra nitro, %10 performans kitlerinde indirim, yarış başına pirim gibi avantajlar ekip üyeleri tarafından sağlanıyor. Performans ve görünüm kitlerinin çeşitliliği ve müdahale olanağımız artmış. Artık bir lastik seçerken aynı zamanda bu lastiğin Drift'e mi yoksa yarışlara mı daha uygun olabileceğine karar verebiliyoruz. Aynı şey araç görünümünde de kendini gösteriyor. Örneğin bir tamponun enine ve boyuna müdahale edebiliyoruz. Bazı yarışlarda ekip üyeleri de bize eşlik ediyor. Yarış sırasında kestirme yolları göstermek, yol hakkında uyarılarda bulunmak, gaza getirici sözler söylemek, rakipleri saf dışı bırakmak gibi aktivitelerle yanımızda yarışmaktalar. Ayrıca sizin birinci olamadığınız ancak ekip üyenizin birinci olduğu yarışlarda dahi ekibiniz, haliyle siz o yarışı kazanmış sayılıyorsunuz.

Daha önce kazandığınız bölge zamanla tehlikeye düşebiliyor. Siz başka bir bölgede yarışırken, daha önce kazanmış olduğunuz bölgedeki bir yarışın tehlikede olduğu haberi geliyor ve tekrar orada yarışarak hakimiyetinizi sürdürmeniz isteniyor. Tabi bunu kabul etmek size kalmış. İster hemen gidip yarışabilir, ister sonraya bırakabilirsiniz. Ancak ne kadar geç yarışırsanız bölge o kadar risk altına girecektir. Bunu da istemeyiz, zira asıl amacımız bütün bölgeleri ele geçirerek şehirin yeni hakimi olmak. Kariyer Mod'u dışında ki diğer mod'lardan da bahsetmeden olmaz. Challenge Series, yarış çeşitleri içerisinde madalya kazanmak üzerine kurulmuş. Quick Match mod'unda hırsız-polis kovalamacaları bir hayli eğlenceli olmakta. Ayrıca menüde Reward Cards bölümü de bulunuyor. Bu bölümde genellikle belli sayıdaki yarış türünü tamamladığınız taktirde bir hediye kartı açılmaktadır.

NFS Carbon, her zamanki gibi grafikleri ile göze hitap ediyor. Sinema tadındaki ara videolara süper. Yeni pasta ciladan çıkmış, metalik araç görüntü ve yansılmaları artarak sürmekte. Gecenin de etkisi ile ay ve ışık yansımaları araç üzerinde mükemmel bir görüntü sergiliyor. Hasar modellemelerinde fazla bir yenilik yok. İstediğiniz kadar aracı yerden yere vurun en fazla camınız çatlamakta. Bunda EA'dan çok araba firmalarının oyunlarda lisans verme şartı olarak hasar modellemesine izin vermemelerinden kaynaklanıyor. Sesler her zamanki gibi kaliteli ve tempolu müzikleri ile yapım dikkat çekiyor. Özellikle motor sesleri hangi arabayı kullandığınızı belli ediyor. Sadece dinlemek için bile bir Mustang ile şehirde yavaş yavaş tur atılabilir. Battlefield 2142 incelemesini de hazırladığımda dikkatimi çeken EA'nın grafiklerden çok seslere dikkat ettiği oldu.


mac oyunlarõ