Battlefield 2142
Dünya yeni bir buzul çağıyla karşı karşıya gelmiş, kıtalar karlar altında kalmıştır. Uluslar kendi aralarında ittifak kurup iki kutupta toplanmıştır. Bir tarafta PAC ve diğer tarafta AB. İki taraf arasındaki savaş yeryüzünde kalan en değerli kaynak bir avuç toprak için yapılacaktır…
 
Yıl 2142… Çok kısa sürede Dünya'yı saran buzul çağında buluyoruz kendimizi. Ortada her zamankinden daha yoğun bir panik havası mevcut. Dünya nüfusunun büyük bir kısmı ölmüş, kalan kısmı da Güney'de yaşanabilecek habitatlar aramakta. Yiyecek ve yaşanabilir alanların kısıtlı olması yüzünden Avrupa Birliği, Rusya Merkezli Pan Asya Koalisyonu ile savaşmakta. Sonuç çok daha kesin ve acı olacak. Bazıları yaşayacak, geriye kalan çoğu ölecek. Bu yalnız bir savaş değil, bu bir hayatta kalma mücadelesi... Her zamanki yazı girişlerinden biraz daha farklı başlamak istedim. Belki de böyle bir durumun içerisinde kalmamızın, aslında o kadarda sürpriz olmayacağını bilmemizdendir. Küresel ısınmanın sonuçları hiç de iyiye gitmiyor; bunu herkez gibi gözlemleyen EA, Battlefield 2142'de bu konuyu işliyor. Savaş alanı (Battlefield) Avrupa'nın buzlu mekanlarından, Afrika'nın çöllerine sıçrıyor. Zamanımızdan çok çok fazla uzağa gitmiyoruz, 2142 yılındayız. Genellikle her oyunda olduğu gibi zamanın ötesine geçtiğimizde, her şeyin daha süper sonik olacağını bekliyordum Battlefield 2142'de de. Ancak beklediğim çıkmadı diyebilirim. Geleceğin askerleri yüksek teknoloji kullanmaktalar. Ancak yapımcılar geleceği abzürt araç ve silahlarla donatmamışlar. Daha çok günümüz silahlarının gelecek versiyonları bulunmakta diyebiliriz. Battlefield 2'de yedi ana kategoriyi oluşturan silahlar, 2142'de dörde düşüyor. Assault Rifle, Sniper Rifle, Roketatar, Makinalı Tüfek silahları dört ana kategoriyi oluşturmaktadır.

İlk olarak oyuna girdiğimizde bir çevrim içi profil yaratmak durumundayız. Bu noktadan sonra dilersek çevrim dışı olarak botlara karşı yada çevrim içi olup sunuculara bağlanarak diğer oyunculara karşı mücadele veriyoruz. Hemen belirtmekte fayda var; botların yapay zekası Battlefield 2'dekinden daha iyi ancak tabiki gerçek bir oyuncunun yerini tutamaz. Oynanışın temel yapısı serinin diğer oyunlarıyla karşılaştırıldığında hemen hemen aynı kalmış. Pek çok Battlefield severi memnun edecek bir gelişme olarak Conquest modu değişmemiş olarak bizlerle. Haritalar şık tasarımları ve 16,32,48,64 kişilik boylarında bulunuyor.
 
Battlefield 2142'de en dikkat çeken yenilik, belli belirsiz bir RPG sisteminin oyuna entegre edilmesi. Başta sıfır olan karakteriniz artık yavaş yavaş gelişiyor, deneyim kazanıyor. Buna bağlı olarak oyunda ki başarınız artıyor. Ayrıca yapımcılar, geliştikçe farklı kilitli silah, parça ve ekipmanı açma mantığını 2142'ye de entegre etmişler. Farklı şekilde açılabilen ekipmanlar, aynı zamanda farklı alanlarda uzmanlaşmayı da sağlamakta. Farklı alanlarda uzmanlaşarak daha iyi silah kullanmaktan, daha iyi tim operatörü olmaya kadar geniş bir yelpazede kendinizi geliştirebilmektesiniz. Deneyimsiz bir şekilde online oyuna girerseniz, rakiplerinizin elinde daha önce görmediğiniz silah ve ekipmanlarla size saldırdığını görebilirsiniz. Sizde açık olmayan silahlar onlarda açık olabilir. Başta bu size ürkütücü gibi gelebilir ancak yapım bu noktada ki açığı kapatmak için bir yöntem geliştirmiş durumdalar.
 
Özel yetenekleriniz başlarda çok hızlı gelişirken, ilerledikçe bu hız yavaşlamaya başlıyor. Böylece kısa sürede yetenek ve ekipmanlarınızı geliştirerek online oyundan sağ çıkma şansınız artıyor. Yapım gerçekten getirdiği RPG vari özellikleri ile dikkat çekiyor. Kazanacağınız özellikler, izleyeceğiniz gelişme yollarını aklıllıca kullanmalısınız. Zira ileride dönüşmek istediğiniz karaktere giden yol sizin açtığınız ekipmanlardan geçiyor. Grafiklerden kısaca söz edecek olursak, oyun Battlefield 2 motorunu kullanıyor. Genel atmosfer ve grafikler oldukça yeterli ve göze hoş geliyor ama yine de şu ana kadar gördüğümüz benzerlerinin en iyisi değil. Ama bu kesinlikle kötü demek de değil. Kaldıki bu yöntemle nispeten daha eski konfigürasyon sahibi oyunculara da oyunu oynama kapısı açılmış. Bir küçük tuhaflık ise oyunda yine geniş ekran çözünürlüğü desteği yok. Yapımcılar,geniş ekranın oyunculara ekstra bir görüş alanı vereceğinden haksız bir avantaj kazandıracağını belirtmiş! Sesler ise serinin her üyesinde olduğu gibi harika. Ateşlenen silah, kullandığınız araç, arkaplanda ve menüde sizi havaya sokan o bilindik Battlefield soundtrack'i... Tümü sizi savaşın atmosferine balıklama atlatıyor.

Battlefield 2142'deki irili ufaklı pek çok değişikliğin herhalde en büyüğü ve en güzeli Titan modu. 48 kişilik haritalarda oynayabildiğimiz bu mod, savaşlarını bir gayeyi başarmak üzerine kurgulayan oyunculara ilaç gibi gelecek. Titanların ne olduğunu kısaca özetleyecek olursak; günümüzün uçak gemilerinin havada giden versiyonları olarak nitelendirilebilirler. Orta-hafif ölçekli saldırı niteliklerinin yanında esas amaçları olan savaş alanına taşıdıkları asker ve teçhizatla ölümcül birer savaş makinası Titanlar. Oldukça ağır zırhlarının yanında Titan'ların birde güçlü enerji kalkanları var. Titan modunda amaç karşı tarafın Titan'ını yok etmekten ibaret. Alıştığımız Battlefield modlarında olduğu gibi geriye sayan bir sayaç yok. Görevi tamamlamak için takip etmeniz gereken duruma göre iki şey var: İlki harita etrafına dağılmış olan füze rampalarının kontrolünü ele geçirmek ve attığınız füzelerle düşman Titan'ının güç kalkanını indirmek. İkinci aşama ise zırhını parçalayıp Titan'ı tamamen yok etmek. İkinci aşamayı çok ilginç kılan ve aslında esas eğlenceyi ve çatışmayı yaşadığımız kısım kalkanı inmiş olan bir Titan'a dışardan saldırıp zırhıyla uğraşmak yerine, Titan'a çıkarma yapıp içerden reaktörünü yok etmek ve zafere ulaşmak. Özellikle iki tarafın Titan'ının da kalkanları indikten sonra ortalık epey şenlenmekte ve bu aşamadan sonra savaş Titan'ların iç kısımlarına, dar koridolarına taşınmakta. Düşman Titan'ına çıkarma yapmak için birden fazla yolu takip edebiliyoruz. Personel taşıyıcı tanklardan kapsül içinde Titan'a fırlatılabildiğimiz gibi helikopterlerle de toplu çıkarma yapabiliyoruz. Özellikle bu çıkarma anlarındaki mücadele gerçekten inanılmaz eğlenceli. Bir kez içeri girdikten sonra her kattaki farklı konsolları yok ederek reaktörün kalkanını indirip son sözümüzü söylüyoruz. Titan bu noktada patlamaya başlıyor ve yerden 100 metre yükseklikte ölen bu devden atlayıp yıkımdan kaçmak için geriye sadece saniyeleriniz kalıyor. Titan'ı yok ettiğinizde verdiği tatmin hissi Conquest modunda geriye doğru sayan bir sayaç ve çıkan zafer ekranından çok daha ötesi. Ama yine de Titan'ın patlaması çok daha gerçekçi ve detaylı olabilirdi.

Battlefield 2142'de sadece asker savaşlarından öte araç savaşları da ön plana çıkıyor. Daha önce Battlefield oynadıysanız araçlar size tanıdık gelecektir. Yeni eklenen iki bacaklı transformers vari savaş canavarları, adeta yürüyen tanklar gibi birer yıkım makinaları. Buggies olarak anılan küçük ulaşım araçları turbo ile desteklenmişler. Turbo takviyesi ile istediğiniz an birden hızlanarak düşman hattına giriş yapabiliyor, ya da ateş hattından kaçabiliyorsunuz. Pac Asya Koalisyonuna ait tanklar havada asılı kalabilirken, AB tankları klasik metotta çalışmakta. APC helikopterleri hayli atak ve yıkıcı ancak dayanıklılıkları için aynı şey söylenemez. Araçlar ekip halinde koordine biçimde kullanıldıkları taktirde maksimum performans ve yıkım vaat etmekte. En etkili yer savunmasını elektromanyetik toplar sağlıyor.


mac oyunlarõ