The Elder Scrolls IV Oblivion
Devasa bir oyun dünyası, açık uçlu senaryo ve oyun içerisinde görebileceğiniz her şeyin kendine özgü onlarca detayının bulunduğu inanılmaz bir oyun Oblivion.
 
Oyuna yeni bir karakter yaratarak başlıyoruz. Seçebileceğimiz 10 farklı ırk var. Hepsinin güçlü ve zayıf olduğu özellikler bulunuyor. Argonian’lar; sürüngen ırkın en büyük özelliği su altında  nefes alıp verebilmesi ve yüzerken daha hızlı olmaları. Ayrıca hastalık ve zehirlere karşı doğal bir bağışıklıkları bulunuyor. Sihir sanatlarından iyi anlayan bu ırk aynı zamanda yandaşlarına oldukça da sadık. Breton’ların ise doğuştan gelen bir sihir ve doğaüstü olayları kullanabilme yetileri bulunuyor. Çok çabuk ve etkili büyüler yapabiliyorlar. Karakter özellikleri ise hırslı, gösterişli, zeki ve inatçı olmaları. Siyah derili, kızıl gözlü Kara Elf’ler ise etkili zekâlarını güçlü ve çevik fiziksel özellikleriyle birleştirerek kaliteli bir savaşçı ve sihirbaz olabilirler. Acımasız, soğuk, çekingen ve güvenilmez olmaları da onların diğer özellikleri arasında. Günde bir kereliğine hayalet summon edebiliyor olmaları savaş alanında işe yarıyor. High Elf’ler; “High” kelimesinin uzun boylu, şerefli ya da züppe olmaları konusunda çeşitli söylentilerden geldiğine inanılıyor. Onlarsa kendilerini Tamriel’in en kültürlü ırkı olarak tanımlıyorlar. Ateşe, soğuğa ve şoka karşı fazla dayanıklı olmamalarına rağmen en yüksek magicka değeri onlarda. İyi eğitilmiş, güçlü ordulara sahip olan Imperials’lar, fiziksel olarak diğer ırkların gerisinde kalıyor. Bu açıklarını diplomasi ve ticaretteki kurnazlıklarıyla kapatıyorlar. Hafif silahları iyi kullanmalarındaki üstünlüğü ise dikkate değer. Khajiit ırkı silah kullanmaktan ziyade hırsızlık yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Buna göre de kilitleri rahatlıkla kırabiliyorlar ve gizlenme konusunda da ustalar. Sahip oldukları gece görüş özelliği sayesinde karanlıkta da iyi görebiliyorlar. İnsan ırklardan biri olan Nord’lar denizci ırk olan güçlü ve dayanıklı olmalarıyla birlikte güçlü büyülere de sahipler. Çok güçlü fizikleri ve dayanıklı zırhlara sahip olan Orc’lar savaş meydanındaki cesaretleriyle önem kazanıyorlar. Kullanabildikleri Berserk özelliği sayesinde sağlık, yetenek, güç gibi özelliklerde sınırlı sürede çok etkili olabiliyorlar. Tamriel’in en yetenekli savaşçılarından olan Redguard’lar kâşiflik ve çarpışmalarda etkililer. Hastalık ve zehre karşı dayanıklıdırlar. Wood Elf’ler, barbarlık özellikleriyle savaşçılık konusunda özelleşmişler. Okçuluk ise en güçlü oldukları özelliktir. Yeteneklere göre en iyi gerçekleştirebileceği meslekler hırsızlık ve gözcülüktür.

Oblivion’a başlarken bu ırklardan herhangi birini seçiyorsunuz ve kendinizi bir hapishanenin içerisinde buluyorsunuz. Baştan itibaren gelişen senaryo ile beraber etrafınızdaki NPC’lerin size bakışı, seçeceğiniz ırkın hangisi olduğuna göre değişiyor. İlk bölümün sonlarına doğru seçeceğiniz meslek grubu ise neredeyse kahramanınızın özellikleri kadar önemli. Bu kadar fazla sayıda ırk ve meslek grubunun bulunuyor olması, Oblivion’un tekrar oynanabilirliğini fazlasıyla etkiliyor. “Geniş” oyun dünyasının size sunduğu serbestlik hissi, geliştirdiğiniz karakterin özellikleriyle doğrudan alakalı. Karşılaşacağınız zorluklar, alacağınız onlarca farklı görev de buna uygun olarak çeşitleniyor. Oblivion’un senaryosu ise sizi bir zindanda başlatıyor. Bir süre sonra kral tarafından serbest bırakılıyorsunuz, bundan sonra kral size bir tılsım veriyor ve bu tılsımı birine götürmenizi istiyor. Çok geçmeden de bir suikastçı tarafından öldürülüyor. Dışarıya adımınızı atar atmaz ise kendinizi bir kaosun ortasında buluyorsunuz. Oblivion adı verilen kapılarla cehenneme portallar açılmıştır ve buralardan Tamriel’e su gibi yaratık gelmektedir. Göreviniz ise bu kapılarla Tamriel’i istila eden şeytani gücün yok edilmesine katkıda bulunmak. Oyunun ortalama 40 saat süren ana senaryosunu bu işle ilgilenerek geçiriyorsunuz; yalnız bütün oyun bu kadar kısa değil tabii ki. Bütün yan görevleri tamamlayarak, gizli zindanları araştırıp yaratıkları avlayarak, gladyatör savaşlarına katılarak, çeşitli hırsızlık olaylarına katılıp yakalanarak ve kaçmaya çalışarak, at çalarak, ev satın alıp uyuyarak, her guild’e katılıp bütün kasabalardaki her insanın derdine derman olarak bu oyun süresini 3’e katlayabilirsiniz. Ve bütün bunları yapsanız da bir yerlerde yapmadığınız bir şey olduğunu hissederek üzülebilirsiniz. Oblivion ölmeye yüz tutmuş RPG türünün harika oyunlardan biri. İçerdiği oyun dünyası gerçek olduğunu size hissettiriyor ve bunu gerek grafikleriyle olsun, gerekse de atmosferiyle oldukça başarılı yansıtıyor. Oyuna başladığınız an olan karakter yaratım ekranında, her ne kadar oyuna direkt etki etmiyor olsa da yüzünüzü en ince ayrıntısına kadar düzenleyebiliyorsunuz. Hemen ardından da kendinizi zindanlarda ve biraz sonrasındaysa lağımlarda buluyorsunuz. Buralar oyuna alışma safhalarınız. Ufak tefek fareler ve birkaç zombi, bu bölüm boyunca karşılaşacaklarınızdan. Nasıl oynamak istediğinizse tamamen size kalmış. İsterseniz düşmanlarınızın üzerlerinde büyü kullanabilir, isterseniz etrafta bulacağınız silahlarla öldürebilir, isterseniz de hiç fark edilmeden yanlarından geçip gidebilirsiniz.
     
Oyun hem birinci, hem de üçüncü görüş açısından size sunuluyor. Üstelik sadece birisine özenilip diğeri arka planda kalmamış. Hangi türe eliniz daha yatkınsa onu kullanabilirsiniz. Yalnız oyunun birinci kişi görüş açısından başlaması ve çok da rahat şekilde oynanıyor olması, sürekli bunu kullanmanızı sağlayabilir. Her iki açıdan oynadığınızda da grafiklerde fazla bir bozulma olmuyor ve animasyonlar kalitesini koruyor. FPS açısındayken ekranın sağ kısmı boyunca silahınız görünüyor; isterseniz sırtınıza veya belinize silahınızı koyup gerekli anlarda ortaya çıkarabilirsiniz. Oyun ayrıca bu sayede ekranda da çok yumuşak bir görüntü sergilediğinden bahsedilebilir. Silahların ayrıntıları da yine bu sayede gözünüzün önünde. Grafiksel özellikler, Tamriel ülkesindeki bütün güzellikleri gerçekçilikten ödün vermeden sağlıyor. Bütün detaylar, parlamalar, kaplamalar, modellemeler fazlasıyla gerçekçi ve bu seviye, oyunun tadını kaçırmadan, parlaklık düzeyini çok iyi tutturarak başarılıyor.
     
Her ne kadar oyunun içerisinde hırsızlık, gözcülük gibi gizlilik gerektiren meslekler yer alsa da ana senaryonun büyük bir kısmı ve yine diğer görevlerin çoğu karşılıklı dövüş sistemine dayanıyor. Ve genel olarak hangi meslek grubunu seçerseniz seçin, illa ki karşılıklı dövüş sistemiyle yüzyüze geliyorsunuz. Oyunun bu açıdan sahip olduğu değer çok büyük. Oyun içerisindeki iki elinizi de randımanlı kullanmanızı gerektiren bir dövüş sistemine sahip Oblivion. Silahınızın boyutuna bağlı olarak yanınıza bir kalkan alabiliyorsunuz ve sağ elinizde silahınızı tutarken, diğerinde kalkanınıza sahip oluyorsunuz; büyük silahları ise iki elinizle kullanmanız gerektiğinden gard aldığınızda silahınızı yan tutuyorsunuz. Her ikisi de iki farklı tuş ile kontrol ediliyor. Silahların ağırlıklarına göre saldırı şekilleri de değişiyor, ayrıca uzunluklarına göre de menzilleri birbirinden farklı. Genel silah alternatifleri arasında balta, gürz, ok, kılıç gibi orta dünyanın bildik silahları var. Kalitelerine göre tasarımları ve özellikleri de değişiyor. Karakterinizin sahip olduğu özelliklere bağlı olarak da bunları efektif olarak kullanabiliyorsunuz. Seçtiğiniz mesleğin de kullandığınız silaha ait sahip olduğunuz özelliklere ekstralarda bulunuyor. Örneğin, bir şövalyenin en iyi kullanabildiği silah iyi bir kılıç. Buna göre kendisinden üst düzeyde bir okçuluk kabiliyeti beklenemez. Silahların kullanımından sonra önem kazanan en önemli bir diğer saldırı tekniği ise büyüler. Genel olarak saldırı ve korunma amaçlı büyüler var. Her karakter grubunun elde edeceği meslekle orantılı çok sayıda büyüsü var. Bazı büyüler ırkların kendi özelliklerine bağlı olarak günlük bir defalığına kullanabiliyorsunuz; yalnız bu büyülerin çoğu süreli ve sınırlı sayıda oluyorlar. Saldırı amaçlı büyüler düşmanlar üzerine doğrudan kullanılıyor; koruma amaçlı olanlar ise sağlığınızı ya da yorgunluğunuzu geçiştirmekte kullanılabilir. Oyundaki büyü sistemi de, tıpkı silahlardaki gibi sahip olduğunuz karakter grubunun özellikleriyle doğrudan alakalı. Bir şövalye çok zayıf saldırı veya koruma büyüleri kullanabiliyorken, büyücünün kullanabildikleri, doğal olarak neredeyse sınırsız. Yalnız her fırsatta da belirttiğim gibi, karakterinizin mesleğiyle uyumlu olması çok önemli. Aynı şekilde gizlilik, okçuluk ve çabukluk konusunda da ilgili meslekleri edinmeniz faydalı olacaktır.


mac oyunlarõ