Outrun Coast 2 Coast
OutRun 2006 biz Macintosh kullanıcılarını Atari salonlarında yaşadığımız eğlenceyi evlerimize taşımayı bir kez daha başarıyor.
 
Havaların ısındığı bugünlerde biraz arabamiza atlayalim güzel güzel deniz kenarlarında, sahilde gezmeye ne dersiniz? ;) Çocukluk yaşlarımızda Atari salonlarında oynadığımız bir yarış oyunu vardı. O zamanlar Ferrari nedir bilmediğimiz için, arkadaşlar arasında kırmızı arabalı ve kızlı araba yarışı olarak tabir ettiğimiz oyun Outrun’dı. Sanırım aranızda hatırlayanlarınız olmuştur. Aradan 12 yıl gibi uzun bir süre geçmiş ve 20 yılı deviren Outrun serisi; biz Macintosh kullanıcıları için Outrun2006 ile bizlere ulaştı. Bakalım Outrun 2006, atari salonlarının keyfini yaşatmayı başarabilmiş mi?

Öncelikle PC de Outrun 2’yi oynamış olanlar, Outrun 2006’yı gördükleri zaman birazcık hayal kırıklığı yaşayabilirler, çünkü temel olarak yeni pistler haricinde göze çarpan fazla bir yenilik yok. Toplam olarak 30 farklı, pistlerin ters çevrilmiş halleriyle toplam 60 bölümden oluşuyor Outrun2006. Ancak bu 30 farklı bölümün yarısından çoğunu 2 yıl önce çıkan Outrun2’den hatırlamanız mümkün. Oynanış olarak ilkinden çok büyük farklılıklar içermiyor. Oyunun grafiklerinin ise fena olmadığını söyleyebiliriz. Outrun2006 gerçekten bir atari oyunuymuş gibi görünüyor. Yine arabaların yansıma efektinin güzel kullanıldığını söyleyebilirim. Ayrı bir hava katıyor oyuna.

Outrun2006’da kapışabileceğiniz yarış türlerine bakalım. OutRun bölümünde çeşitli hedeflerden geçerek, bitiş çizgisine rakiplerimizden önce varmaya çalışıyoruz. Time Attack bölümünde ise bir pist için en iyi süreyi yapmaya çalışıyoruz. Bu iki bölüm diğer eminim yarış yapımlarını sevenler tarafından tanıdık gelecektir, ancak Heart Attack bölümü gerçekten çok orjinal bir fikir olarak bize sunuluyor. En başta söylediğim üzere kızlı araba yarışı kısmı burada devreye giriyor. Bu bölümde yanımıza bir kız arkadaşı alıyoruz ve Türkiye’de de görmeye alıştığımız manzaraları, sanal alemde yaşamaya başlıyoruz. Oyunda yanımıza alabileceğimiz üç farklı kız arkadaşımız var. Tabi üçünü de etkilemek için çeşitli delilikler yapmamız gerekiyor. Bir tanesi virajlarda kaydırmamızı isterken, diğeri arabaları geçince mutlu oluyor. Onların isteklerini yerine getirip onları mutlu edince bölümü geçmiş oluyoruz. Oyuna ismini veren Coast 2 Coast bölümüne bakıcak olursak, burada size iki farklı seçim şansı sunuluyor. Birincisi yarışa start veren arkadaşın verdiği yeteneklerinizi sınayan yarışlar diğeri ise kız arkadaşınızı mutlu etme üzerine kurulu. Birincisinde bilindik yarış çeşitleri arasından rakiplerinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Bu yarışlarda A not ortalamasını tutturarak bir sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. Kız arkadaşınızı mutlu etme bölümlerine bakıcak olursak, biraz uçuk görevler bizi bekliyor. Bunlardan bir tanesi, kız arkadaşınızı, onu kaçırmak isteyen uzaylılardan korumak, diğeri kocaman bir plaj topunu kovalamak, diğer ise yoldaki hayaletlere çarpmak. Bunları başarı ile yerine getirince bir sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. Tüm bu görevleri yaparken OutRun Mile kazanıyorsunuz. Kazandığınızı bu OutRun milleriyle ekstraları açabiliyorsunuz. Ekstralara bakıcak olursak F430 ve F355 Spider gibi gizli arabalar var. Ayrıca mevcut pistlerin ters çevrilmiş halleri ve değişik araba renkleri de açabileceğiniz diğer ekstralar arasında...

Outrun 2006 oynanışı oldukça başarılı, çünkü zamanın atari oyunu yani “Arcade” diye tabir ettiğimiz oynanış tarzını çok iyi bir şekilde yansıtmış. Ancak yapay zekanın biraz torpilli olduğunu söyleyebilirim. Oldukça hırslı olan rakipleriniz, sizi bariyerlere çarpmak ya da size Spin attırmak için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Ancak siz de aynı şeyleri onlara yaptığınız zaman daha doğrusu yapmaya çalıştığınız zaman olan size oluyor. Bu gibi durumlarda rakipleriniz ya hiç etkilenmiyorlar ya da işin kötüsü daha da hızlanıyorlar. Outrun 2006’nın sesleri ise harika olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar ses efektleri serinin devamı niteliğinde olsa da, müzikler gayet başarılı ve atmosferi gazlayıcı etkiye sahipler. OutRun 2006 biz Macintosh kullanıcılarını Atari salonlarında yaşadığımız eğlenceyi evlerimize taşımayı bir kez daha başarıyor. “Arcade” tarzındaki oynanışı ile yeniden dahil edilen Heart Attack bölümleriyle ve eğlencenizi arttıran güzel müzikleriyle OutRun 2006, fanatiklerinin kaçırmaması gereken, fazla ilgisi olmayanların ise en azında bir şans verebileceğini düşündüğüm bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.


mac oyunlarõ