Pure
Pure, safi eğlence ve hız üzerine bir oyun olarak vermesi gerekeni veriyor, ama biraz fazla hızlı ve yoğun veriyor. Off-road ve ekstrem sporu birleştiren bu oyun aksiyon arayanlar için ilaç gibi.
 
Black Rock, Disney tarafından satın alınmadan önce Climax adı altında çıkarttığı oyunları ile yarış türünde adı duyulan oyunlar yapmış olsa da bu sefer Pure ile farklı bir yaklaşım edinmişler. Düz ve tatsız bir yarış simülasyonu yerine yüksek aksiyonlu ve akrobatik numaralar ile döşenmiş bol toz toprak ve çamurlu bir canavar yaratmışlar. Sonuç olarak çıkan şey ise, boş vaktinizi değişik ve eğlenceli bir şekilde geçirmek istiyorsanız tatmin edici, heyecan verici ve davetkar bir yapım, ama saf aksiyondan oluşuyor. Keskin bir viraj, çamurlu bir yol, sert bir dönüş ve ardından nitro boost açıp süspansiyonu kökleyerek yapılan 45 derecelik bir atlayış. Havada onlarca metre yükselen bir ATV, Yeni Zellanda’nın büyüleyici manzarasının eşliğinde hızlı bir düşüş. Kazanılan ivme ve havada taklalar atan, soğuk kanlılıkla adrenalinin yönlendirildiği göz alıcı ve çılgın hareketler ile yere konan bir ATV ve başarılı bir kombinasyonun ardından gelen nitro ile hızlanarak bir sonraki zıplayışa hazırlanmak. Bu sekans klasik bir Pure oyununda başınıza sıkça gelen bir sahne. Off-road akrobasi yarış oyunu olan Pure var, bu sefer ralli arabaları, 4x4 kamyonlar veya kros motosikletler yok, daha farklı ve sıra dışı bir oyuncak olan ATV’ler var altımızda, ve saf adrenalin ile saf hız ve aksiyon. Aslında az önceki kelimeler Disney Interactive’in dağıtımcılığını yaptığını bu oyunu tanımlamak için oldukça yeterli. Pure için yarış oyunlarının “Street” sürümü diyebilirim, bu mantıkla ekstrem spor ruhunu ve tadını veren bir yarış oyunu. Oyunda kimi zaman bitiş çizgisine ulaşmak için gerçekten zorlayacaksınız kendinizi, saat aleyhinize işleyecek, odak yarışı bitirmede olacak, virajları düz ve sarsıntısız bir şekilde alıp mümkün olduğunca yarış alanında kalmaya bakacaksınız. Ama ekstrem spor oyunlarında olduğu gibi çoğunlukla bundan daha önemli görevleriniz olacak ve vaktinizi fiziksel olarak mümkünatı olmayan hareketleri yapmaya uğraşarak harcayacak ve elinizde oyun kolu iki büklüm bulacaksınız kendinizi, oyunun en iddialı olduğu noktanın burası olduğunu söyleyebilirim.

Pure’u diğer off-road ve yarış oyunlarından ayıran yegane şey ise özgür hareket sistemi. Hareketten kastım özel dublör hareketleri. Dört tekerli motorumuz havadayken oyun kolunun üç tuşundan birisi veya birkaçına basarak ve yön tuşları ile yön vererek oldukça yaratıcı hareketler gerçekleştirebiliyoruz. Her yarışa birinci seviye hareketler ile başlanıyor, başarılı hareketler gösterdikten ve güzel dublör aksiyonları gerçekleştirdikten sonra bir sonraki seviye hareketler açılıyor. Puan topladıkça daha çılgın ve imkansıza daha yakın figürler sergileyebiliyoruz. Kısaca hızlan, havalan ve kop diyebiliriz. Oyunun kontrol şeması diğer yarış oyunlarından farksız, alışmanız umduğunuzdan da kısa sürecektir. Off-road oyunlarında son zamanlarda görmeye alıştığımız süspansiyon kökleme özelliği Pure’da da var, bir çıkıntı, kenar veya yükseltiden atlarken süspansiyonu tutup zıplama anında serbest bıraktığınızda havada daha fazla kalıyorsunuz. Yarış oyunlarında genel olarak altınızdaki aracın size kendini nasıl hissettirdiği önemlidir, çok hafif olup oyuncak maket hissi vermesi de en az sanki yere sabitlenmiş veya ağırlık bağlıymış gibi hantal olması kadar istenmeyen, oyun deneyimini öldüren yanlardır. Pure bu konuda oldukça başarılı, araçlarımızın ağırlığı fizik motoru ile uygun bir şekilde ayarlanmış, havalandığınızda tuğla gibi yere düşmüyorlar, balon gibi de sekmiyorlar, viraj alırken de lastikler yeri olması gerektiği gibi kavrıyor. Ancak tabii tek olayı yarışan ve takla atan araçlar olan bir oyunda olması gereken bir özellik. Yarış esnasında bu hareketlerimizin sayısını ve numara havuzumuzu genişlettikçe bir yandan da nitro depoluyoruz, ekranda mavi bir çubukta gösterilen nitro boost ile tahmin edemeyeceğiniz abartı hızlara ulaşıyoruz. Oyunun genel dengesi  hareket yap, puan ve nitro kazan, kazanılan nitro ile daha hızlı git ve daha yükseğe çık daha fazla hareket yapıp daha ölümcül numaralar aç ve daha fazla nitro topla. Basit, eğlenceli ve sıkıntısız.

Oyun tembelliğe kesinlikle karşı ve yaratıcılık ile yeniliği teşvik ediyor, bir hareketi ilk defa yaptınız, o zaman taze oluyor, biraz daha tekrarladınız, eh artık o hareketin erbabısınız, aynı hareketi yapmaya devam mı ettiniz? Bayatsınız. Yaptığınız hareket ne kadar taze ise ona göre fazla puan ve nitro kazanıyorsunuz, en basitinden Diablo’nun tecrübe puanlamasını düşünün, onun gibi olduğunu söyleyebilirim. Aynı hareketi yapmayı seviyorsanız veya farklı, daha üst seviye bir tane yoksa farklı bir yöntem deneyerek harekete çeşitlilik katın, veya daha basit hareketleri başa veya sona ekleyip ekstra puan kazanın. Kontroller kolay, hareketler ise eğlenceli ve çılgın, derecelendirme sistemi ise sizi sürekli değişip gelişmeye zorluyor. Ele alışması kolay bir oyun Pure, ama bırakması bir o kadar zor açıkçası, basitliği ve sürükleyiciliği bu tür bir oyundan bekleneni son derece karşılıyor. Pure’da amaçsızca bir noktadan diğerine gitmiyoruz, oyunun asıl odağı World Tour modunda, tek kişilik bir kariyer modu olan World Tour’da başlangıçta bir pilot seçiyoruz, aracımızı seçiyoruz ve yükselen zorluk seviyesine sahip on bölümü geçmeye çalışıyoruz. World Tour ilk defa karşılaştığınız yönleri size güzel güzel anlatıyor, yardımcı oluyor, ufaktan başlayıp, basit hareketlerden ve mücadelelerden zorlara doğru artan bir tempoyla ilerliyor, ilerledikçe hem zorluk hem de bölümlerin uzunluğu artıyor. Bunun dışında üç tane tek oyunculu yarış etkinliği mevcut tek seferlik olan; Sprint, Race ve Freestyle. Sprint, hız ve direksiyon hakimiyeti üzerine kurulu, pistler daha kısa ama daha zorlayıcı, zorlayıcı derken de az engebeli, haliyle fazla atlayıp zıplama ve hareket yapıp puan ve nitro toplama şansınız olmuyor. Race ise standart yarış, oyunun en dengeli hali bu modda görülüyor, hem direksiyon kontrolü, teknik sürüş ve hız önemli hem de size yeteri kadar boost kazandıracak miktarda engebeli ve harekete müsait pistler sunuyor, ki bitiş çizgisine ulaşmak için hızlanabilin.

Sprint ve Race daha çok bitişe en önce ulaşmak ve “yarışı kazanmak” üzerine kurulu, ancak üçüncü ve son mod olan Freestyle, Pure’un en özgür ve çılgın halini gösteriyor. Freestyle’da bir bitiş çizgisi yok öncelikle, zamana karşı “yarışıyorsunuz”, verilen süre içerisinden en çok puanı ve en sağlam hareketleri yapmaya çalışıyorsunuz, pistler ise bu işe son derece müsait olacak şekilde zıplama noktaları ile dolu. Pure’un en çok arcade hissi veren tek oyunculu modu olan Freestyle’da sürüş alanı içinde yarışçıların ele geçirmek için birbirleri ile mücadele etmeleri gereken ek hız, güç vs gibi özellikler veren bonuslar var. Yıldızlar, mesela derhal o an yapılması gereken özel bir hareket veriyor, başarabilirseniz kazandığınız puan akıllara sığmıyor. 2X bonusu ise belirli bir süre içinde kazanacağınız puanları ve nitroyu ikiye katlıyor, nitro sembolleri ise topladığınızda nitro çubuğunu sonuna kadar dolduruyor. Combo sayacı dolmadan hareketleri arka arkaya birbirine bağlayarak gerçekleştirin, tüm hareketleri açın, hızlanın ve daha çok puan toplayıp daha hasta hamleler yapın, asla sırtınız yere gelmez. Gelmemesi de lazım çünkü bir kere durursanız geri dönüş olmuyor, oyunun hızı diğerlerini yakalamanıza kolay kolay izin vermiyor. Hareket ve hamlelerde yatkınlık kazandıktan sonra Pure’un Freestyle modu sizi uzun bir süre idare edecektir. Trial modu önceden açtığınız pistlerde kişisel rekorlar kırmanıza olanak sağlıyor, başka yarışçıların müdahalesi olmadan, bir de Single Event adında bir mod var ki bu da aslında World Tour da hâlihazırda oynamış olduğunuz pistlerde bir kez daha yarışmanızı sağlıyor. Olması gereken bir turnuva modu, iki kişilik karşılıklı bir mod veya Pure’u daha derin bir deneyim haline getirebilecek yan oyunlar yok. Sonuç olarak, kolay alışkanlık yapıp zor bırakılan bir oyun.


mac oyunlarõ