Red Alert 3 Uprising
Harika ara videoları, güzel grafikleri, çeşitli oyun mekanikleri ile Command & Conquer Red Alert 3 Uprising, oynanmayı hakeden bir ek paket olduğunu söyleyebilirim.
 
Command & Conquer Red Alert 3, alternatif birgeleceği ele alıyordu. Birkaç cümle ile özetini geçmek gerekirse;Müttefikler, Sovyetlerin tepesine binmiştir. Sovyetler bu durumdankurtulmak için zamanda yolculuk yaparak Einstein’ı öldürür. Einstein’ınölmesi ile nükleer silahlar hiç icat edilmemiş olur, Sovyetlerrahatlamıştır. Ama nükleer silahların yoldan çekilmesi, YGİ’i yeyaramıştır. Bu karmaşa ortamında herkes birbirine dalaşmaya başlar veolaylar gelişir. Müttefikler senaryosunun sonunda, Sovyetleri iyicenesindirmişizdir ve Sovyetler çil yavrusu gibi etrafa dağılmayabaşlamıştır.

Uprising, bu sonu başlangıç olarak alıyor. Oyunda4 farklı fraksiyon seçim şansımız var. İstersek Sovyetler olarakdağılmış ve büyük yara almış “Mother Russia”yı eski günlerine geridöndürmeye çalışırız, istersek Müttefikler olarak üzerimizdeki zafersarhoşluğunu atmaya çalışırız, istersek Yuriko Omega olarak bahtsızgeçmişimizin hıncını almaya çalışırız, ya da YGİ olarak ayaklar altınadüşmüş olan şerefimizi toparlamaya çalışırız.
Uprising ile, oyuna 11 yeni birim ekleniyor.Kanımca Red Alert 3’de Sovyetlerin karada, Müttefiklerin de havadabariz bir üstünlüğü (YGİ ise her alanda başarılıydı) vardı. Bu oyunda–yeni eklenen birimlerin ışığı altında- havadaki üstünlüğüMüttefiklerin ele geçirdiğini söyleyebilirim. Özellikle de ‘HarbingerGunship’, Sovyetlerin ‘Kirov’larına büyük bir alternatif.   Sovyetlerebaktığımız zaman da, gözümüze ‘Desator Trooper’ çarpıyor. Toksiksaldırısı nedeni ile oldukça güçlü bir birim. Ayrıca, YGİ’na gelen üçbirim de birbirinden güçlü.

Oyun mekaniği bakımından Uprising’de değişenbirşey yok. Yine aynı şekilde, “kaynak topla-birim bas-saldır” üçgenisöz konusu. Campaing görevlerine kısıtlı bütçe ile, çok iş yapmamızisteniyor. Genelikle ana üssümüzün hemen civarında fazla maden kaynağıolmadığı için, maddi anlamda sıkıntı çekebiliyoruz. Dolayısı ile dedeli gibi birim basamıyoruz, bu da bizi “saldır-toplan”a itiyor. Kolayve Normal modda oynarken düşmanlar bizi pek zorlayamasa bile, zor moddaalnımızdan ter getirmeyi başarabiliyorlar. Oyun bu yönüyle Red Alert3’den daha zor olmuş ama tabi ki, oyunun ek paket olmasını vekısalığını göz önüne alırsak, bu zorluk normal geliyor.

Oyunun mekaniklerinde bir değişiklik yok dedim amabir istisna da yok değil. Müttefikler, Sovyetler ve YGİ ile oynarkanalışageldiğimiz sistem ile haşır neşir oluyoruz ama sıra YurikoOmega’ya geldiği zaman, işler biraz değişiyor. Yuriko, küçüklüğündenberi psişik güçleri nedeni ile üzerinde testler yapılan zavallı birkız. Test odasından çıkmamız ve “ne oluyor olm?” dememizin ardındanetrafa terör saçmaya başlıyoruz. Yuriko ile oynarken –başka herhangibir birim kontrol etmiyoruz- kamera onun üzerine sabitleniyor ve bizede yapacak tek birşey kalıyor; bize acı çektirenleri öldürmek. Bukatliam esnasında dört farklı güç kullanabiliyoruz. İstersek birnidamız ile etrafımızdaki herkesi öldürebilir, araçları ve mecha’larıdondurabiliriz; istersek birkaç piyadeyi zihin gücü ile elegeçirebiliriz; istersek zihinsel bir kalkan oluşturarak, bize gelensaldıraları sindirip, geri yollayabiliriz; ve en son olarak da telepatigücümüzü kullanarak cisimleri yerinden kaldırabiliriz. Bunları yaparkanoldukça eğleneceğinizi düşünüyorum, zaten Yuriko’nun ölme gibi birsorunu yok, çok zor ölüyor, “önüme gelene bin tekme” geyiği iledüşmanları temizleyebilirsiniz.

Uprising’in bir diğer yeniliği ise “Commander’sChallenge” bölümü. Bu bölümde “Future Tech’in” desteği ile(kimolduklarını söylemeyeyim, oyununun zevkini kaçırmayayım) haritaüzerinde teker teker diğer kumandanlar ile çarpışıyoruz. Modabaşladığımızda elimizde çeşitli birimler yok. Her geçtiğimiz bölümdeyeni bir birlik kullanıma açılıyor. Ayrıca belirtmeden geçmeyeyim; bubölümde istediğimiz taraf ile oynayabiliyoruz, istediğimiz zaman tarafdeğiştirebiliyoruz.

Grafikler anlamda Uprising’in, Red Alert 3’dendaha güzel gözüktüğünü söyleyebilirim. Diğer senaryolarda bu farkı tamanlamı ile göremesek de, özellikle Yuriko Omega ile oynarkengeliştirilmiş grafikler gözümüze çarpıyor. Ayrıca yeni gelen birimtasarımları da oldukça hoş olmuş. Zaten Red Alert 3’ün birimtasarımları da oldukça başarılıydı, bunlar da bu başarıyı geliştirmiş ve tabi ki oyunun vazgeçilmesi olan ara videolar. Bildiğiniz gibi Red Alert 3’te tanınmış, ünlü kişiler ara videolardakarakterler olarak çıkmıştı karşımıza, ama Uprising, bu video işindegerçekten büyük bir atılım yapmış; peki kim var bu yeniaktör / aktrislerin arasında? Malcolm McDowell, Holly Valance, Jodi LynO'Keefe, Ric Flair…


mac oyunlarõ