Rome Total Wars + Barbarian Invasion
Savaş alanını tepeden kontrol ederken yakınlaşıp her bir askerin kiminle ve nasıl savaştığını, kimin başarısız olup kimin ezici üstünlük sağladığını en ince ayrıntısına kadar görebiliyorsunuz. Her birimin kendine has ölüm animasyonu olduğu gibi düşmanına göre de farklı ölüm şekilleri var.
 
Total War ismi usta oyunseverlere; gücü, gerçekçiliği, zekâyı ve zorluğu temsil eder. Shogun: Total War ile oyun dünyasına bomba gibi düşen, zamanın savaş oyunlarının bir kenara itilip, yepyeni bir oyun sistemini insanlara benimseten Creative Assembly çalışanları, öğrenmesi oldukça sancılı geçen oyunları hakkında hem olumlu hem de olumsuz pek çok eleştri almışlardı. Daha sonraları çıkarttıkları Medieval: Total War ile hem daha geniş bir kitleye hitap eden, hem de çıtayı iyice yukarı çeken bir oyunla tekrar karşımızdalardı. Aradan uzun zaman geçti, Total War'un en son versiyonu Rome:Total War duyuruldu. Defalarca screenshotları yayınlandı ve ne yalan söyleyelim, hepimizin ağızının suyu aktı. Rome: Total War, daha evvel hiç ismini duymamış, Total War'un anlamını bile bilmeyen oyunculara dahi, 'Bu oyunu mutlaka oynamalıyım' dedirten görüntülere sahipti. Tek bir savaş alanında 10 binlerce farklı askerin ve birimin birbiriyle amansız mücadelesini izlettiren görüntüler ve başarılı olacağına kesin gözüyle bakılan grafik motoru herkes için merak konusuydu. Nihayet, piyasaya çıkmasına bir ay gibi kısa bir süre kala yayınlanan demosu ile birlikte vaadedilenlerin en azından %80'lik bir kısmını karşımızda görünce ne diyelim, oyunu tadından yiyemedik.

Bilmeyenler için kısaca anlatalım. Total War; savaş meydanını, şu ana kadar hiçbir oyunun yapamadığı kadar gerçekçi ve acımasızca yaşatan bir oyun. Gerçekçi; çünkü her birimin moralini, durumunu ve konumunu sürekli kontrol etmek gerekli. Acımasız; çünkü sayısal üstünlüğün, başarılı savaş taktiği karşısında hiçbir şey olduğunu ispatlayan bir oyun. Sadece canlı savaş sisteminin üstünlüğü ile değil, filmlerde ve tarih kitaplarında eşine rastlayabileceğimiz büyük savaş taktiklerini gerçek anlamda uygulayabildiğimiz bir oyun. Askerlerin çeşidi, konumu, morali ve daha pek çok şeyin hesaba katılıp ciddi anlamda kafa yorarak düzenlenmesi gereken savaş alanlarına daha hakim olabilmek için çoğunlukla zamanı durdurarak askere taktik verilen gerçek zamanlı ve sıra tabanlı strateji oyunun mükemmel bir karışımı. Vaadedilenlerin gerçekleştirilmesi; Rome Total War'un gelmiş geçmiş en gerçekçi savaş oyunu olabilmesi için Creative Assembly çalışanları çok akıllıca bir yol izlediler; oyunculara kulak verdiler. Daha evvel çıkarttıkları  oyunların yorumları ve eleştirileri bir kenara not alan yapımcılar, sözlük anlamı ile 'kusursuz' bir oyun yapabilmek için ciddi anlamda çalıştılar. Öncelikle oyunun daha kolay ve daha anlaşılabilir kılınabilmesi için oyuncuya sürekli yardımcı olacak advisor sistemini getirdiler. Bize oyun ile ilgili hemen her ayrıntıyı veriyor. Oyunun ilerleyen kısımlarında ise farklı taktikleri öğretmekle kalmayıp yeni stratejiler üretebilmemiz için ufkumuzu geliştirecek bilgiler aktarıyor.

Total War'un en önemli özelliklerinden biri de; askerlerin moralidir. Her ne kadar genel strateji ve sayısal üstünlük asıl başarı unsurunu belirlese de, askerlerin moralini üst düzeyde de tutmak bir o kadar önemlidir. Söz gelimi Rome: Total War'da oyuncuların göz bebeği olan filler düşman askerlerinin aralarına dalması durumunda yer birliklerinin kolayca korkup kaçmasına sebep olacak. Ön cephesini ve kanatlarını başarıyla korumakta olan tarafın, sadece bir bölük askerinin bile moralinin bozulup yerini terk etmesi dağılan stratejinin bir anda çökmesi ile sonuçlanabilir. Zorluk seviyeleri konusunda ufak bir açıklama getirmek yerinde olacaktır. Rome:Total War ile birlikte ilk defa bir strateji oyununda çift zorluk seviyesi seçimi devri başlıyor; battle ve ramp campain zorluk seviyeleri. Battle zorluk seviyesi tahmin edeceğiniz gibi savaş meydanı üzerindeki askerin kapışması esnasında geliştirilen taktiklere yapay zekânın nasıl karşılık verdiği. Ramp Campain zorluk seviyesi ise; savaş meydanının dışında ve genel harita üzerinde, generallerin savaş öncesi ve sonrası verdikleri kararların ne kadar zorlayıcı olduğu belirliyor. Kısacası Rome: Total War ile hiç yapmadığımız kadar zor stratejik kararlar vereceğiz.

Sırası gelmişken, istisnasız herkesin hayran olacağı grafik motorundan bahsetmek istiyorum. Yıllarca gördüğümüz, hatta 'Yok canım bu kadar da olmaz!' dediğimiz tüm grafiklerin, ekran görüntülerinin oyunun demosunda bizzat yaşayıp, oynayan ve izleyen herkesin hayran kaldığı asker ve harita modellemeleri tek kelime ile muhteşem. Savaş alanını tepeden kontrol ederken yakınlaşıp her bir askerin kiminle ve nasıl savaştığını, kimin başarısız olup kimin ezici üstünlük sağladığını en ince ayrıntısına kadar görebiliyorsunuz. Her birimin kendine has ölüm animasyonu olduğu gibi düşmanına göre de farklı ölüm şekilleri oluyor. Örneğin bir okçu birliği karşı okçu birliği tarafından aldığı ok yarası ile ölünce sadece olduğu yere devrilirken, hızla gelen süvari birliği tarafından bozguna uğratıldığında geriye doğru sürükleniyor. En güzeli ise filler tarafından sağa sola fırlatılan askerler. Oldukça büyük olan haritaların üzerindeki doğal engebeler, ağaçlar, dereler ve köprüler sadece grafiklerin biraz daha iyi ve gerçekçi görünmesini sağlamıyor aynı zamanda farklı taktikler ve stratejiler uygulamamıza imkân tanıyor. Herşeyin bir bedeli olduğu gibi Rome: Tota War'u da gerçek anlamda ve görsel zenginliğini yaşayarak oynayabilmemiz için güçlü bir Mac e ihtiyacımız olacak. Rome: Total War, ismine yaraşır kalitede ve kendisinden beklenilenlerin tam karşılığı olan bir oyunun savaş kısmı hakkında olumlu etkiler bırakarak beklentilerimizi karşılıyor.


mac oyunlarõ