Star Wars Battlefront 2
Yıldız Savaşları filminde gördüğünüz tüm araçlar oyunda aynen yer alıyor. İlk oyundan daha fazla araç bulunuyor. Yapay zeka ilk oyuna göre çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
 
SW Battlefront 1 Yıldız Savaşları evreninde geçen güzel bir oyundu. Single Player da Klon Savaşlarına katıldık, o gezegenden bu gezegene çatışmalara girdik. Yeri geldiğinde bir imparator askeri yeri geldiğinde bir Droid olduk. İmparatorluğa karşı baş kaldırıp isyankarların tarafında bulunduk, maceradan maceraya koştuk. oyunun yeni sürümünde yeni savaşlara katılıyoruz ve yeni mekanlarda savaşıyoruz. Filmde geçen ama ilk oyunda olmayan bir çok yer, SW Battlefront 2ye eklenmiş. Bu çok da iyi olmuş, başarılı olmuş, ama bunlara yeni modeller ve karakterleri de ekleyelim. Sonuç olarak ortaya iyi bir şeyler çıkmaya başladı. İlk oyuna nazaran en önemli diğer değişiklik ise Jedi karakterlerini kullanmamız oluyor. Oyun içinde bilmem kaç kişi öldürüp, bonusları açıp, görevlerin hepsini yaptıktan sonra Jedi karakteri ortaya çıkmıyor. Buna benzer ama biraz daha kolay bir yoldan ortaya çıkıyor aslında. Multiplayer oynarken belli bir puanı yapıp, takımınız da belli bir yeri ele geçirmiş ise karakterler açılıyor. Bu karateri seçip bir kere ölürseniz onu kaybediyorsunuz. Jedi şövalyesini seçmek için belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu süre geçtikten sonra eğer bir başkası seçmemiş ise siz seçebiliyorsunuz. Kısaca sıra bekliyorsunuz karakteri alıyorsunuz, ama oyuna koymakla iyi yapmışlar. Biraz daha renklenmiş ve değişiklik olmuş. Single Playerda bazı zamanlar özel görevler yapmak için Jedi karakterleri açılıyor. Bu görevi kabul ederseniz Jediler ile oynayabiliyorsunuz. Eğer görevi yapamadan ölürseniz hem Jedinizi kaybediyorsunuz hem de görev başarısız oluyor. Eğer görevi başarırsanız yüksek puan kazanıyorsunuz.

Oyunun en can alıcı ve bana göre en zevkli kısmı ise uzayda geçen savaşlar. Ana gemideki hangardan kendi savaş gemimize binerek ayrılıyoruz. Uzayın sonsuz siyahlığında yıldızlara ve altımızda uzanan mükemmel kızıl renkteki gezegene bakarken, bom diye patlatılıyoruz. Bu kadar romantik ve hoş görülü olmadan önce çevremize bir göz atıyoruz. Geçiyoruz arkasından savaş alanına giriyoruz. Aman Yarabbi diyip ortama akıyoruz, çevremizde patlayan gemiler, enkazlar, büyük savaş gemileri, arkamıza takılan bir imparator avcı gemisi, yanan motorumuz ve sonunda ölümümüz bunlar hakikaten güzel şeyler yaşanmalı. Gemilerin kontrolü en başta ters gelsede hemen alışıyorsunuz. İki farklı ateş seçeneğiniz yer alıyor, bir de ateş etmeden önce düşmanınızı kilitlemeniz gerekiyor. Son derece harika akıcı bir uzay savaşı yaşayabiliyoruz, sadece bunlar ile kalmıyor. Düşman gemilerin hangarlarından içeri girip iniyoruz ve arkasından onun motorlarını, kumanda istasyonunu, güç kalkanını vb... yerlerini tahrip edip koca gemiyi havaya uçuruyoruz. Single Playerda uzay savaşı zevkli olan bu kısım, gemiyi yok etmek istediğimiz zaman karşımızdaki düşmanlar ne yazık ki içerde kalıp sizinle savaşmıyorlar. Direk olarak hangardaki avcı uçak gemilerine atlayıp uzaya, savaşa katılıyorlar. Aynı şekilde bizim kendi adamlarımız da gemilerini düşman hangarına sürüp, içeri girmiyorlar ve bize gemiyi patlatmamızda yardımcı olmuyorlar. Dediğim gibi bu iş size düşüyor, kısaca uzaydaki akan ortam ve savaş iyi giderken diğer kısımlar biraz yavan geçiyor. Bu dediğim ama Single Player için geçerli, birde siz bunu Multiplayerda görün asıl tam bir bomba. Sizinle beraber diğer oyuncular düşman hangarından içeri girmeye çalışıyorlar. Karşınızdakiler ise öyle direk hangara gidip, gemilerine atlamıyorlar. Bir kaç grup sizi içerde bekliyor, motoru patlamak isterken siz patlayabiliyorsunuz. Yeri geldiğinde bu zevkli karşılaşmalar uzun bir süre sürüyor, zamanın nasıl akıp gittiğini anlamıyorsunuz.

Single Player'ı ister Campaing olarak, ister hazır diğer görevlerde veya isterseniz Instant Action modları olsun sizleri doyuruyor. SW Battlefront 2'de ilk oyundan daha başarılı Single kısmı ve modları bulunuyor. Instant Actionda belli bir harita seçip oyuna giriyorsunuz. Arka arkaya ayrı bir kaç harita girerseniz, o bölüm bittiği gibi diğer haritaya geçiyorsunuz. Capture The Flag, normal karşılaşma veya uzay gemileri ile savaşmak gibi, dozajı yüksek materyalleri Instant Action'da seçebiliyoruz. Campaingler ara sinematikler ile destekleniyor, sinematikler güzel yapılmış. Üstünde durulmuş, uğraşılmış hemen belli oluyor. Sadece Campaingler değil Tutorial kısımlarını anlatmak içinde ufak sinematikler yapmışlar bir hayli güzel bir özellik. Sınıflarımız yine aynı. Jedi şövalyelerine artı olarak, filmden eklenen Jedi olmayan kahramanlar aynen devam ediyor. İster yüksek bir mühendis seçin veya doktor, bahriye, asker vb... fazla arada ipin ucunu kaçırmadan sınıflarımıza devam edelim. Evet ilk oyundaki gibi her şey aynı burada bir değişiklik görmüyoruz. Jedi şövalyesi ile ilgili açıklamayı yaptım.Havada, karada, denizde ve hatta uzayda giden araçlarımız var. Bunlar yetmedi, lazer toplarımız, bunlar yetmedi kaykay veya bisiklete binebiliyoruz. Araçlar ilk oyuna göre daha çeşitli. En büyük çeşitlilik tabi ki, uzaya kayan savaşlardan nasibini almış. Yıldız Savaşları filminde gördüğünüz tüm araçlar oyunda aynen yer alıyor. İlk oyundan daha fazla araç bulunuyor. Yapay zeka ilk oyuna göre daha iyi. Mesela Klon savaşlarında Jedi olup Droidlere kafa göz girerken veya onları Force Push ile ittirmeye çalışırken, benden kaçıyorlardı. Hatta arada akıllık edip sağa sola yuvarlanıyorlardı. Başka bir çatışmada ise gene el bombası attığım zaman karşımdaki düşmanlar sağa sola kaçtı. Bazı zamanlar ise direk olarak üstlerine atladılar, aman o bomba benim, beni patlatsın dercesine. Bunların dışında arada bize karşı taktikler yapıyorlar veya akrobasi gösterilerinde bulunabiliyorlar. Bence yapay zeka hiç fena olmamış.Gelelim yine teknik alt yapı ve aksama. İlk önce seslerden başlayalım. Sesler genel ortalama olarak iyi, hatta bazı açılardan başarılılar. Ancak sorunları da yok değil, ses efektlerinde bazı yerlerde problemler var. Bazı zamanlar ses takılabiliyor, düşmanlarınızın öldüğü zaman veya vurulma anındaki yakarışları da farklı olmuş. Hep aynı sesi koyup, insanı baymamışlar, arada geçen seslendirmeler bence en iyi kısım olmuş. Bu seslendirmeler, ara sinematiklerde de iyi işler yapıyor. Araçların patlaması veya çalışırken çıkardıkları sesler vb... efektler de iyi. Müzikler klasik Yıldız Savaşları filmlerinde kullanılan parçalar ki, bu sanat şaheserlerine kesinlikle bir sorun bulamayız.

Grafikler biraz daha makyajlanıp önümüze geri çevrilmiş. Multiplayer için modellenlerdirmeler, patlamalar, ışıklandırma, gölgelendirme konularında ilk oyundan daha başarılı olduuğunu söyleyebilirim. Açık alanda bir savaşa giriyorsunuz, aman o nedir? O güneşin parıltısı, hava, çarpışan gemiler, patlamalar, yanı başınızda patlayan bir Droid vb... sanki filmlerdeki savaşın direk içindesiniz gibi. Grafik motoru bazı zamanlar dış mekanları çizmekte zorlanıyor. Açıkçası SW Battlefront 2den çok kaliteli grafikler beklemeyin, yine de Multiplayer tabanlı bir oyun için yeterli buldum. Fizik modellemesi aslında basit olmuş. Bu gerçekçilik yönünden kötü, yani baktığınız zaman patlayan bir yerden belli parçalar düşüyor veya düşmanlarınız öldüğü zaman kaya misali yere düşüyor. Laf yaratmadan ve akıcılık sağlama yönünden ise bu basit fizik modellemesi iş görüyor.. Multiplayer kısmı işin eğlenceli yanı. Karşınızdakiler de sizin gibi oyuncular ve onlar ile çatışmak hem daha zor ve daha zevkli. 64 kişiye kadar destek veren serverlarda Star Wars evreninde oynamak bir hayli zaman geçirtiyor. Eklenen yeni modlar ile daha güzel hale gelen çoklu oyuncu kısmında, Hereos modunu seçip, Jedi olarak savaşmak işin en güzel tarafı. Jedilerin tek kötü yanı Force olarak sadece Push'un yer alması, ama genelde onlar ile oynamak süper zevkli. Yeni modlar oyuna heyecan getiriyor. Single Player kısmı, hainlik üstüne hainlik yapan bu bölümde, yeni Campaingler ve modlar, insanı resmen deli etmeye yetiyor.
Kesinlikle oyunu oynadığınız zaman sizi ekran başına çivileyecektir.


mac oyunlarõ