The Sims 3 Master
Bu oyunla birlikte meşhur Goth ailesinin gençliklerine tanık oluyoruz…
Bu arada Sims lerimiz neredeyse 10 yaşında oluyor arkadaşlar ;-)
 
The Sims 3 ile bundan böyle oyuncular hiç bir yükleme olmadan bütün mahalleyi rahatlıkla dolaşabilecekler. Sim'lerinizi artık dışarı çıkartmaya üşenmeyeceksiniz, çünkü o kapınızın dışındaki dünya tamamıyla açık bir dünya. Ayrıca, evden dışarı çıkınca evdeki her şeyin aynı şekilde kalması saçmalığını kaldırmışlar. Eve döndüğünüzde her şey bıraktığınız gibi olmayacak, ev ahalisi de yaşamlarını sürdürmüş olacaklar. Önceki oyunlarda çok aradığımız ama bulamadığımız komşu ziyareti ise The Sims 3 ile mümkün hale geliyor. Firmanın bu konudaki uğraşları ise ilgi çekici diyebilirim. Oyuncuların Simlerinin mamasıyla, şusuyla, busuyla uğraşmalarından çok dış dünyaya açılmalarını, sosyalleşmelerini sağlamak için, Simlerin yapay zekâsında daha da gelişime gidilmiş. Kısacası Simler artık kendi hayatlarını öncekinden çok daha iyi kontrol edebiliyorlar, bunun yanında ihtiyaçları ise eskisi gibi zırt pırt düşerek oyunun zevkini düşürmüyor, daha stabil bir halde bulunuyor. Tabi bu ihtiyaç barlarından bir 2 tanesi kaldırılmış. 1. ve 2. oyunda bulunan "comfort" ve "environment/room" barlarını kaldıran yapımcı, böylesinin Simler için daha uygun olacağını ve bundan dolayı da 6 tane bar ile (hunger, bladder, energy, social, hygiene ve fun) devam etmekte karar kılmış.
Hunger: Siminizin açlığını gözlemliyorsunuz.
Bladder: Siminizin tuvalet durumunu gözlemliyorsunuz.
Energy: Siminizin enerji durumunu gözlemliyorsunuz.
Social: Siminizin sosyal durumunu gözlemliyorsunuz.
Hygiene: Siminizin temizlik durumunu gözlemliyorsunuz.
Fun: Siminizin sıkıntı durumunu gözlemliyorsunuz.

Eski sürümlerde ev sahipliği yapan "Pleasantview" mahallesi ise yerini "Sunset Valley"e, yani "Pleasantview"in çok daha önceki haline bırakıyor. Bunun nedeni ise The Sims 3'ün önceki 2 oyunun da öncesinde geçmesi. Bu oyunla meşhur Goth ailesinin gençliklerine tanık olacağız ;)
Sim yaratma ekranı çok fazla opsiyonlara sahip. Karakterin üzerindeki herşeyi seçip, renginden desenine kadar düzenleyebiliyoruz. Simin kilosunu, kaslarını vs. özelliklerini değiştirme imkanına sahipiz, tabi oyun içerisinde yediklerinizle bu düzeni korumak da sizin göreviniz. Önceki oyunun aksine The Sims 3'te bu konuda daha fazla gelişme kaydedilmiş. Deri rengi ise artık sadece 4 renk ile sınırlı değil, karakter bir renk sınırı içerisinde bu renkler üzerinde oynama yapabiliyor. Aynı şey saç için de geçerli (tabi saçlarda daha cırtlak renkleri kullanabilmeniz mümkün kılınıyor). Siminizi daha da özelleştirmek isterseniz benler veya çil de ekleyebiliyorsunuz. "Yaş" kısmı ise yeni bir değişime uğramış. Simlerimizin yaşamları doğumdan başlayıp Toddler, Child, Teen, Young Adult, Adult, Elder ve sonra da kaçınılmaz son olan ölümle bitecek. Young Adult çağı, oyunun default yani normal yaş çağını oluşturacak bundan sonra. Adult yani yetişkin çağı ise bundan sonra "orta yaş" olarak tanımladığımız bölüme girecek. Ancak Simlerinizin yaşam süreçleriyle oynama imkanınız bulunmakta ama bunu sadece Siminizi yaratırken belirliyorsunuz, böylelikle uzun süre yaşayan veya kısa ama heyecanlı bir hayata sahip olan bir Sime sahip oluyorsunuz. Siminizin için seçebileceğiniz yaşam süreci opsiyonları ise şöyle:
* Short/Kısa (25 Sim günü)   
* Medium/Düşük Normal (50 Sim günü),
* Normal/Normal (90 Sim günü)     
* Long/Uzun (190 Sim günü)
* Epic/Epik (970 Sim günü).

Yeni oyundaki bir diğer önemli etken ise bütün mahallenin sizinle birlikte yaşlanıyor olması. Tabi ON-OFF ayarı oyunda bulunuyor. Önceki oyunda tanıtılan "Aspiration/Arzu"larımızla Simlerimiz yavaş yavaş birer birey halini almaya başlamışlardı. Yeni oyunda ise bunun yerine 63 tane "personality trait/kişisel özellik"e yer verildi. Peki bu kişisel özellikler neleri belirliyor? Kısacası sizin tamamıyla eşsiz bir Sim yaratmanızdaki en büyük etken bu. Bu 63 tane özellik içerisinde karakterinizin kötülüğünü, tembelliğini, girişkenliğini ve daha 10'larca özelliğini seçip belirleyebiliyorsunuz. Seçenekleriniz neredeyse sınırsız diyebilirim. Henüz emekleyen Sim 3 tane özelliğe sahip iken büyüdükçe genç olunca 4, yetişkin olduğunda da 5 tane özelliğe sahip oluyor ve bu özellikler ölene kadar onun üzerinde kalıyor. "Moodlet" adı verilen aksiyonları gerçekleştirince de karakterinizin ruh halini değiştirebiliyorsunuz. Örneğin, kötülük özelliğine sahip bir Sim bir bebeğin elinden şekerini çalınca fazladan +15 Moodlet puanı kazanıyor ama eğer uyurken ağlayan bir bebeğin zırlamasını dinlemek zorunda kalırsa -15 Moodlet puanı kaybediyor, böylelikle de ruh hali etkileniyor. Aynı şekilde Siminizin isteklerini gerçekleştirerek, tıpkı The Sims 2'deki "Aspiration Points"lerde olduğu gibi "Lifetime Happiness Points" kazanabiliyorsunuz. Bu puanlarla da Siminiz "sıradışı" objelere sahip olabiliyor. Örnek vermek gerekirse bütün kişisel özelliklerini değiştiren bir obje dahi bulunuyor. Yeni oyunda Simlerinizin becerileri ise artık 10 taneyle sınırlı değil. The Sims 2'nin ek paketleriyle gelen "Badge/Rozet" sistemiyle gelen bazı yetenekler "Skill/Beceri" kısmına aktarıldı. Bunlardan birkaç tanesine örnek vermek gerekirse "Guitar Skill", "Fishing Skill", "Writing Skill" ve daha birçoğu.

İş konusu ise geliştirilen bir diğer konu arkadaslar. Önceki oyunlarda bulunan "Law Enforcement", "Science", "Military", "Medical" gibi çoğu kariyer The Sims 3'te de bulunuyor. Ek olarak  işinizde fazladan mesai yapıp daha fazla para kazanabilir veya o süreyi başka bir iş'te kullanıp orada para kazanabilirsiniz. Kariyerler konusundaki bir diğer gelişme ise her kariyerin mahallede kendine has bir binası bulunması. Bir başka deyişle bu binalar Simlerinizin işyeri yerine geçiyor. Kariyerinizdeki yerinizi yükseltmek için ise artık sadece çalışmakla yetinmeyip patronunuzla da aranızı iyi tutmanızın da faydası oluyor. Bunun yanında artık kariyerlerden günlük değil, saat başına para alıyorsunuz. Eğer isterseniz eve iş getirip işinize evde de devam edebiliyorsunuz.  Sims 2: Open For Business ek paketindeki "iş sahibi olma" konusuna ise yeni sürümde tekrardan değinilmiş. Oyunda bir iş yerini satın alıp firmaya dönüşebilir, firmadaki çalışanları, maaşlarını vs. çoğu şeyi kontrol edebilirsiniz. Simlerin doğumları ve ölümleri de artık bir diğer ilgi çekici öge haline gelmiş. Hamile Siminiz hastanede veya evde doğurmayı seçebilir. Aynı zamanda hamile Simler hastaneye gidip doktor tavsiyesi alabiliyor, hamilelik hakkında kitaplar okuyabiliyor. Ölüm konusu ise bir başka olay. Bilindiği gibi Simler yaşlanmanın yanında diğer birçok nedenden de ölebiliyorlar. Ölen Simlerin "Inventory/Envanter"lerindeki eşyalar ise o ailenin kendi envanterine taşınıyor, mezarları ise "Sunset Valley Cemetary / Sunset Valley Mezarlığı"na taşınıyor.

Serinin en can alıcı kısımlarından biri ise çoğu kişinin gözünde kendi evinizi yapabilmek (Build Mode) ve içini istediğiniz gibi döşeyebilmekti (Buy Mode). Önceki 2 oyunda da bulunan, eşyaları koyabileceğimiz alanları gösteren, yerdeki kılavuz niteliğindeki"kareler/grid" 6 misline küçültülmüş, böylelikle eşyaları vs. objeleri koyabilmek için oyunculara daha fazla özgürlük tanınmış. Aynı zamanda objeler 45'er derecelik açılarda özgürce döndürülebilecek. Artık birden fazla eşyayı kolayca taşıma imkanına da sahibiz. The Sims 2: Nightlife'ta eklenen arabaların yanında bu sefer bisikletler de bulunuyor. Tıpkı diğer objeler gibi araçları da aynı şekilde istediğiniz şekilde renklendiriyorsunuz. Araçlar için evinizin yanına bir park yeri yapma imkanınız bulunuyor. Sims 2 University'de eklenen cep telefonlarının fonksiyonları ise The Sims 3 ile daha geliştirilmiş. Bundan böyle telefonlarınızı ajanda niyetine kullanma imkanına da sahipsiniz.


mac oyunlarõ