Haber

Zirvede rakipsiz...
MacOs 10.4 Mojave!
Yıllardır Mac her zaman harika işlere ilham kaynağı oldu. Ve şimdi macOS 10.4 Mojave, profesyonel kullanıcılarından esinlenen ama herkesin kullanabilmesi için tasarlanan yepyeni özellikleriyle karşınızda... Koyu Mod sayesinde çalışmalarınıza daha iyi odaklanın. Belge Grupları ile dosyalarınızı otomatik olarak düzenleyin. Daha az çabayla daha çeşitli ekran resimleri çekin. Birbirinden kullanışlı üç yeni yerleşik uygulamayı deneyin ve yeniden tasarlanan Mac App Store’da daha da fazlasını keşfedin. Kısaca şimdi her tıklama, daha fazla yenilik demek.
 
Koyu Mod
Koyu Mod, çalışmalarınıza odaklanmanız için tasarlanmış yepyeni ve son derece etkileyici bir görünüm. İçeriklerinizdeki zor algılanan renkler ve detaylar ekranınızda ön plana çıkarken, araç çubukları ve menüler de arka plana geçiyor. Gözlerinizin yorulmadığı, dikkat dağıtmayan muhteşem bir çalışma ortamı yaratmak için tek yapmanız gereken, Sistem Tercihleri’ndeki Genel bölümünden bu modu etkinleştirmek. Koyu Mod, Mac’inizde bulunan yerleşik uygulamalarla da uyumlu. Aynı zamanda üçüncü taraf uygulamalar tarafından da kullanılabiliyor.
 
Belge Grupları
Belge Grupları, dosyalarınızı otomatik olarak ilgili oldukları gruplar altında toplayarak masaüstünüzü dağınıklıktan kurtarıyor. Resim, belge, hesap tablosu veya PDF’ler türlerine göre kendi kendilerine sıralanıyor. Dilerseniz çalışmalarınızı tarihe göre de gruplandırabiliyorsunuz. Üstelik dosyalarınızı müşteri isimleri gibi üst verilerle etiketlediğinizde, çok sayıda işi son derece verimli bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Bir belge grubunda gezinmek için trackpad’de iki parmağınızı veya Multi-Touch özellikli bir farede tek parmağınızı kullanın. Bir dosyaya erişmek için tıklayın, belge grubunu genişletin ve istediğiniz dosyayı açın.
 
Finder
macOS Mojave ile, Finder daha da yetenekli hale geliyor. Şimdi, aradığınız o belgeyi görünüşünden ayırt edip kolayca bulabilirsiniz. Bir dosyanın tüm üst verilerini anında görebilirsiniz. Ve bir uygulama bile kullanmadan dosyalar üzerinde Hızlı Eylemler gerçekleştirebilirsiniz.
 
Göz At
macOS Mojave’de boşluk çubuğuna bir kez dokunmak, dosyalara hızlıca göz atmaktan çok daha fazlası anlamına geliyor. Mesela şimdi, o an görüntülemekte olduğunuz dosyanın türüne göre işlemler yapabilme gücüne sahipsiniz. Üstelik herhangi bir uygulama açmanız bile gerekmiyor. PDF’leri işaretleyin, resimleri döndürün veya kırpın, hatta ses ve video dosyalarını kısaltın. Ve hazır olduğunuzda, Göz At görünümünden çıkmadan paylaşın.
 
Ekran Resmi
macOS Mojave ile, istediğiniz türde bir ekran resmi çekmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm kontroller aslında size sadece bir kestirme uzaklığında. Ekran Resmi işlevini başlatmanız veya Shift-Command-5 kestirmesini kullanmanız yeterli. Kullanımı oldukça kolay bir menü; zamanlayıcı ayarlama, imleci gösterme, hatta ekran resimlerini kaydetmek istediğiniz yeri seçme gibi birbirinden yenilikçi ekran kayıt araçlarına ve seçeneklerine ev sahipliği yapıyor. Bir ekran resmi çekin. Ekranınızın köşesine küçük resim olarak geldiğini göreceksiniz. Seçtiğiniz konuma otomatik olarak kaydetmek için, küçük resmi orada bırakın. Resmi, doğrudan bir belgeye sürükleyebilir veya tıklayarak üzerinde düzenleme yapabilir ve hemen paylaşabilirsiniz. Üstelik bir kopyasını kaydetmek zorunda değilsiniz. Göründüğünden de kolay değil mi?
 
Devamlılık Kamerası
Şimdi iPhone’unuzu kullanarak yakınınızdaki bir objenin fotoğrafını çektiğinizde veya bir belgeyi taradığınızda, görüntü otomatik olarak Mac’inize de aktarılıyor. Dosya menüsünden Fotoğraf Ekle’yi seçmeniz yeterli. Yani masanızdaki bir şeyin fotoğrafını çektiğinizde, bunu anında Pages dokümanınızda görebilirsiniz. Veya taradığınız bir faturanın otomatik olarak düzeltilmiş bir versiyonunu Finder’da PDF dosyası olarak hemen görüntüleyebilirsiniz. Devamlılık Kamerası özelliği Finder, Mail, Mesajlar, Notlar, Pages, Keynote ve Numbers uygulamalarında çalışıyor. Kısaca bu, iPhone ve Mac’in mükemmel uyumunun bir başka örneği.
 
FaceTime
macOS Mojave ile, dilerseniz tam 32 kişiyle aynı anda FaceTime görüşmesi yapabilirsiniz. Görüşme esnasında, başka kişileri bile davet edebilirsiniz. Üstelik aynı görüşmede, sesli ve görüntülü arayanlar birlikte yer alabilir. Böylece hem siz hem de dostlarınız veya iş arkadaşlarınız, elinizin altında hangi aygıt varsa onu kullanarak iletişim kurabilirsiniz. Bu bir Mac, iPhone, iPad ve hatta Apple Watch bile olabilir.*
 
Mac App Store
Yeniden tasarlanan Mac App Store yepyeni bir görünüme ve heyecan verici yeni içeriklere sahip. Bilgi dolu haberlere kendinizi kaptırın, derleme koleksiyonlara göz atın, hatta videoları izleyin. Her biri, mükemmel uygulama arayışınızı daha da mükemmel hale getirmek için tasarlandı. Ve tümü, Mac’inizde yapmayı sevdiğiniz şeyler düşünülerek düzenlendi.
 
Gizlilik ve Güvenlik
Biz her zaman gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için çalışıyoruz. Ve şimdi macOS Mojave, verilerinizin kontrolünü sağlamak ve veri takipçilerini engellemek için tasarlanmış güçlü iyileştirmelerle bir adım daha ileri gidiyor.
mac oyunlarõ