Site Rengi

Okumuş karanlık insanlar

24.10.2019
340
Okumuş karanlık insanlar

Yılların eğitimcisi yüzlerce öğretmen, mühendis, doktor yetiştiren, onları yurtdışına doktora için gönderen, binlercesinin de sistemin kurbanı olarak sokağa düşmesine şahitlik eden biri olarak söylüyorum çocuklarınızı sırf bu mesleklerden birini yapsın diye okutmayın. İlgisine, yeteneğine, ortalama bir kültüre sahip olsun diye okutun. Onlara cesaret vererek varsa sermaye ile donatarak girişimci ve özgür bireyler olarak yetiştirin.

Neden böyle düşünüyorum. Okuttuğum adam yaptığımı topluma kazandırdığımı zannettiğim binlerce öğrencimin zamanla düzen içerisinde kişiliksiz, liyakatten uzak, işe girmek için el ayak öpen, hak yemekten çekinmeyen, işini kaybetme korkusuyla fikrini beyan etmekten korktuğu için köleleşen; hırsız, yalaka, kişiliksiz, vatan haini olduklarına tanık oldum.

İyi bir gözlemci olarak şunu söyleyebilirim. Hastanelerdeki doktor, okullardaki öğretmen, barodaki avukatların çoğunluğu okumuş; ancak adam olamamış bir karakterde karşımıza çıkmaktadırlar.

Başlangıçta birileriyken eğitim aldıkça hiç birileri oluyorlar. Okumayı, eğitim almayı, entelektüel demokrat olmayı, ülkelerini her fırsat bulduklarında sabote etmek için kullanıyorlar. O halde neden okutalım ki? Orta ve alt gelir grubu, az eğitimlilerin ülkelerine daha sadık olduklarını müşahede etmek bir tesadüf mü?

Özellikle tuzu kuruların, kendisini aydın zanneden karanlık hain insanların çocuklarının yurt dışına eğitim için gönderilmesi, onların ülkeye gram faydasının olmaması göz önünde bulundurularak gönderilecekse de vatanseverlerin gönderilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.