Site Rengi

Kovid 19 henüz Türkiye’ye uğramadı

07.03.2020
722
Kovid 19 henüz Türkiye’ye uğramadı

Koronavirüs, henüz Türkiye’ye gelmedi. Uzmanlar, virüsten korunmanın en etkili yolunun hijyen olduğunu belirtirken, Avrupa genelinde yapılan temizlik araştırması, Türkiye’nin farkını ortaya koydu. Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sınır komşularımızın tamamında görüldü ancak Türkiye’ye henüz giriş yapmadı.

Kovid-19 binlerce ölümle dünyayı kasıp kavururken, uzmanlar virüsten korunmanın en basit ve etkili yönteminin hijyen olduğunu belirtiyor. Özellikle el yıkama alışkanlıklarının virüsü engellemede önemli olduğu vurgulanırken, 2015 yılında yapılan araştırma ise çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Avrupa’da el yıkama alışkanlığı yüzde 50 seviyesindeyken, Türkiye ise el temizliğine önem veren ülkeler arasında Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor.

Başta İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi salgın nedeniyle kayıplar verirken, Avusturya, Hırvatistan, Yunanistan ve İsviçre’deki vakaların neredeyse tümünün Kovid-19’un Avrupa’daki başkenti İtalya’yı ziyaret etmiş olması dikkat çekiyor.

Uzmanlar, virüsten korunmak için en önemli konunun hijyen olduğunu ve en basit ve etkili tedbirin ise elleri yıkamak olduğunu vurguluyor. Avrupa Kovid-19 ile en büyük savaşlarından birini verirken data gazeteciğinin ulaştığı sonuç ise çok çarpıcı.
2015 yılında yapılan bir anketse bu soruya verilerle cevap vermiş görünüyor. Statista’nın araştırmasına göre Avrupa’nın bir çok kentinde tuvalet çıkışlarında insanların ellerini yıkamadığını görmek oldukça mümkün.

Ankete göre tuvaletten sonra ellerini en az yıkayanlar Hollandalılar. Hollandalıların sadece yüzde 50’si tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkıyor. Bu oranı yüzde 57 ile Kovid-19’un Avrupa’daki merkez üssü İtalya takip ediyor.

Tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığının en yoğun görüldüğü ülke ise yüzde 96 oranla Bosna Hersek. El yıkama alışkanlığının en yaygın görüldüğü ikinci ülke ise yüzde 94 oranla Türkiye. Bu iki ülkede de henüz Kovid-19 vakasına rastlanmaması ise dikkat çekiyor.

Yine Statista’nın Kovid-19’un Avrupa’daki ilerleyişine baktığımızda hijyen alışkanlıklarıyla Kovid-19 yayılması arasında bir paralellik de açıkça görülebiliyor. Dinimizin bize öğrettiği “Temizlik imandan gelir” sözünü en iyi uygulayan Müslüman ülkemiz farkını Koronavirüs olayında ortaya koydu. Daha önceki virüs salgınlarında olduğu gibi bu salgında da virüsün henüz ülkemize uğramaması bunun en büyük delilidir.

Türk insanının özellikle hijyene verdiği önemin sonuçları kendini Koronavirüs salgınında ortaya koymuşken bu Avrupa’da ses getirdi. Birçok ülke bunu araştırmaya başladı. Ama biz nedenini biliyor ve açıklıyoruz. Ey Avrupa temizliği size biz öğrettik, daha öğreneceğiniz çok şey var, diyoruz.

Dünya neredeyse kırmızıya bulanmışken özellikle çevre ülkeler bu virüsle boğuşurken bizim yeşil, yani temiz kalmamız takdire şayandır. Tavsiyemiz var olan temizlik alışkanlığımızı daha da artırmak ve özellikle çocuklarımıza erkenden öğretmek.

Yapılan araştırmalar medeniyetin beşiği olarak kendisini lanse eden Avrupa ülkeleri hijyen konusunda sınıfta kaldı. Araştırma sonuçlarına göre Avrupa geneli el yıkama alışkanlığı ortalaması %50 iken, Türkiye’mizde bu oran %94. Türkiye %94 ile Avrupa ülkeleri arasında ikinci sırada yerini alırken, birinci sırayı soydaş Bosna Hersek %96 ile alıyor. Şu sıralar ülke sathına Koronavirüsün yayıldığı İtalya’da bu oran %57.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.