Site Rengi

İdlib’te Esed güçleri 15 ateşkes ihlalinde bulundular

09.03.2020
406
İdlib’te Esed güçleri 15 ateşkes ihlalinde bulundular

Türkiye ile Rusya, Moskova’da İdlib Ateşkesi Mutabakatı’nı kamuoyuna sunmuştu. Esed Rejimi mutabakatın hemen ardından 10 dakika sonra bile ihlallere başladı. Mutabakat sonrası ilk 24 saat içerisinde 15 ihlale başvurdu.

Ateşkesi ihlal etmeye devam eden rejim güçleri, gerekli bilgiye sahip olmasına rağmen Türk Ordusu’na ait ikmal birliklerinin geçişi esnasında sürekli taciz ateşi açtı. Bununla da yetinmeyip üç adet havan mermisi de birliklerin yakınına fırlattı.

6 Mart saat 00:01’de başlayan ateşkesi henüz 10 dakika sonra geçmiş iken bozan Rejim güçleri, bozmaya da devam etti. 15 ateşkes ihlali kayıtlar arasına alındı. Bu ihlalleri gerçekleştirirken ise 50’den fazla da mermi ile yaptığı bildirildi.

TSK gerekli koordinasyon çalışmalarını yapıp, bildirim yaptığı halde ikmal konvoyuna taciz ateşi yapıldı. Rejim güçleri bu atışları Urum As Sugra kırsalından makinalı tüfeklerle yaptı. Başka bir birliğin bölgesine 800 metre yakınına ise toplam olarak üç tane havan mermisi atışı yaptılar.

Esed güçlerine bağlı milis güçler taciz ateşlerinde bulunarak ilerlemeye çalışıyor ve mevzilenmeye çalışıyorlar bölgeden gelen ilk izlenimler bu yönde.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.