Site Rengi

Tespit edilen ilaç Kovid 19’e karşı iyileşme süresini kısaltıyor

18.03.2020
595
Tespit edilen ilaç Kovid 19’e karşı iyileşme süresini kısaltıyor

Çin’den mutlu eden haber. Daha öne coronavirüse maruz kalan ve 11 gün tedaviyle iyileşen hafif vakaların iyileşme süresini 4 güne indiren Favipiravir’i bildirdiler. Konuyla ilgili açıklama en yetkili ağızdan Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang’den geldi.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, en az 80 hasta üzerindeki sonuçlarda bu olumlu sonucu aldıklarını belirtti. Favipiravir, ortalama 4,2 gün süren ateşli süreci de kısaltarak 2,5 güne indiriyor.

Cang: “Favipiravir, 2014’den bu yana Japonya pazarında bulunuyor ve hiçbir belirgin yan etki görmüyoruz,” diyerek ilacın oldukça güvenilir olduğunu teyit etti.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, bugüne kadar yaklaşık 70 bin ilaç taraması yaparak içlerinden özellikle 100 tanesi üzerinde laboratuvar çalışması yaptıklarını dile getirdi. “Hastalığa maruz kalma süresi ne kadar kısalırsa organların da hasar görme oranı o kadar az olur,” dedi.

Cang bu ilaçların üçünün oldukça değerli sonuçlar verdiğini söyledi. Cang: “Favipiravir, Klorokin difosfat ve Remdesivir adındaki bu ilaçlar hastalar üzerinde ümit verici gelişmeler sağladı,” ifadelerinde bulundu.

Hubey Eyaletindeki Yeni Sağlık Komisyon Başkanı Vang Hışhıng Vang: “Geleneksel Çin tıbbından da faydalandık. Çabalarımız iyi sonuçlar vermeye başladı,” dedi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.