Site Rengi

Sağlık Bakanı Koca Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ya tepki gösterdi

17.04.2020
468
Sağlık Bakanı Koca Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ya tepki gösterdi

Türkiye Kovid-19 ile mücadelesini sürdürmekte. Ara ara da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, televizyon karşısına geçerek, kamuoyunu ve vatandaşları bilgilendiriyor. Bugün yine Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından konuşma yapan Bakan Koca, dünden beri sosyal medyada yayılmakta olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın koronavirüse müdahalede uygulanabilecek bir ilaç konusuna da değindi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın yazdığı mesajlarla ilgili olarak şu sözleri bire bir aktardı:

“Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Cümlelerimi özellikle seçerek kullanıyorum. Türkiye’de ruhsatlı bir ilaç. Kistik fibrozlu hastaları, yani akciğer sorunlu, akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ve faydası görülen bir ilaç.

Kovid-19’la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair laboratuvar ve klinik çalışmalarının başladığını biliyoruz. Türkiye’de özellikle hem aşı hem de tedavi ile ilgili Kovid-19’a özel çalışmayı yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk.

Bununla ilgili merkeze de ’23 Mart’ta aşı ve tedaviyle ilgili herhangi bir çalışmanız varsa bunu projelendirip bize başvurun’ dedik. ‘Çalışmanızı bize bildirin’ dedik. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz.

Bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. Yayın, araştırma ve çalışmanın nasıl yapıldığı da çok iyi bilinir. Klinik araştırma için bu çağrımıza cevap verilebilirdi. İlaç ve aşı işi hem milli, hem stratejik bir iştir, sosyal medya üzerinden yapılmaz. Uluslararası firmanın ilacı umutlar tüketilerek ifade edilemez.” dedi.

DÜN GECE NE OLDU?

Kovid-19 tedavisi için günlerden beri laboratuvarda çalışan Prof. Dr. Ovalı, Koronavirüsü tedavi edebilecek ilacın ismini “Dornaz Alfa” olarak duyurmuştu ve sosyal medya hesabından bizzat şu sözleri kullanmıştı: “1 aydır çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. Acilen Dornaz Alfa klinik testlere alınmalı” diyerek sözlerini noktalamıştı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.