Dr McAllister koronavirüsün insan ömrünü kısalttığını öne sürdü

27.04.2020
331
Dr McAllister koronavirüsün insan ömrünü kısalttığını öne sürdü

Glasgow Üniversitesi’nde görevli aynı zamanda İskoçya Kamu Sağlığı Enstitüsü Onursal Danışmanlığı yapmakta olan Dr. David McAllister ekibi ile araştırma yaptı, yeni verileri de değerlendirdiği bu çalışmada, koronavirüs sebebi ile yaşamını yitirenlerin, tüm varolan kronik rahatsızlıkları da göz önünde bulundurulunca normal yaşam sürelerinden ortalama olarak 10-13 senenin üzerinde ciddi bir rakam da yaşam sürelerinden kaybettikleri tespit edildi.

Çalışmayı sürdüren ekip Covid-19’u hafife almayın, etkileri ciddiye alın dedi. McAllister araştırma sonucu elde edilen sürenin koroner kalp rahatsızlığı gibi problemlere benzer bir süre kaybına neden olduğunu aktardı.

Araştırmalar iki tür şeklinde elde edildi. Hali hazırda bulunan kronik hastalıklarının sayısı ile tipine göre düzenleme yapıldıktan sonra ve yapılmadan önce olacak bir biçimde 2 türlü hesaplama uygulandı.

İtalya’da sonuçlar da değerlendirildi. İtalya’da yeni tip koronavirüs sebebi ile yaşamını yitirenlerin sağlık durumları ve yaşları, dünya genelinde koronaya yakalanmamış fakat benzeri sağlık durumu gösterip yaşamını yitiren insanların verileriyle karşılaştırma yapıldı.

Tabi bu çalışma, araştırma yapılırken karşılaştırmada Dünya Sağlık Örgütü’nün, Güvenli Anonim Bilgi Ağı’nın, İngiltere Sağlık Veri Tabanın’ın bilgileri kullanılarak oluşturuldu. Elde edilen rapor sonucunda yaşamını yitirmiş kişiler, Koronavirüse yakalanmamış olsalar, kendi sağlık durumlarıyla ortalama olarak kaç senelik bir yaşam beklentileri olduğu hesaplanarak bulundu.

Kronik rahatsızlığı olanlar adına fazla bir fark ortaya çıkmıyor. Bu sonuçlara göre insanların kronik bir hastalığı olmasa bile koronavirüsün büyük ölçüde hayat beklentisi süresini kısalttığı anlaşıldı. Kısacası kronik rahatsızlıklar, “kaybedilen yıllar”ı – Years of Life Lost-YLL’yi pek etkilemiyor, azaltmıyor. Kronik rahatsızlığı olmayanlarda olanlar kadar YlL’ye maruz kalmakta.

Koronavirüs nedeniyle oluşan YLL’nin cinsiyete göre sıralamasında erkeklerde 13, kadınlarda ise 11 olduğu bildirildi. McAllister ve ekibinin çalışmaları daha bağımsız değerlendirme sürecinden yani Peer Review’den geçmemiş durumda.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.