Site Rengi

5 yaşında ki üstün zekalı Eren ABD’de ki zeka okuluna tam burslu olarak katılan ilk türk oldu

26.05.2020
94
5 yaşında ki üstün zekalı Eren ABD’de ki zeka okuluna tam burslu olarak katılan ilk türk oldu

Başarıya yelken açan Türk henüz 5 yaşında. IQ testi 153 çıkan Eren Akdoğan ABD’deki Edison Regional Gifted Center üstün zekâlılar okuluna giren ilk Türk vatandaşı oldu. 3500 kişi arasından seçilen 28 kişi arasına girmeyi başardı. Üstelik birinci olarak girmeyi başardı.

Babasının oğlu dedirtecek bir babası var. IBM bulut bilişim ve yapay zekâ sahasında çalışıyor Erman Akdoğan. Erman Bey’in 3 yaşında bir oğlu daha var: Deniz. ‘Regional Gifted Centers Admissions Testing’ Eren gibi üstün zekâlıları belirleyen bir sınav. Amerika’da her yıl yapılan bu teste Eren’in öğretmenleri onu teşvik etti.

Erman Akdoğan, oğlu Eren için, “ABD’de doğan Eren, 2 ile 4,5 yaş arasında Türkiye’deydi. Geçtiğimiz ağustos buraya geldi. Anadili İngilizce değil ve hiçbir hazırlığı da yoktu. Çok umutlu değildik. Aileler, bu sınav için çocuklarını 2 yaşında kurslara gönderiyormuş. Eren rekor kırarak, birinci olunca herkes çok şaşırdı,” dedi.

“Eren’in, süper kahramanı Süpermen değildi. Süper kahramanı, ‘Kötü adamları kovalayan, büyük komutan’ dediği Atatürk’tü. Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, ‘Robot mühendisi olacağım’ dediğinde de şaşırmıştık,” diye ilave etti Erman Akdoğan.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.