Site Rengi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Paylaşımıyla Korkuttu

09.08.2020
207
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Paylaşımıyla Korkuttu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son özellikle son günlerde yükselen vaka sayıları sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, koronavirüsün viral bir enfeksiyon olduğuna ve riske karşı tedbir almanın önemini vurguladı.

Bakan Koca, yayınladığı videoya “COVİD-19, viral enfeksiyondur. AKCİĞERLERDE, zatürre dediğimiz şiddetli iltihaplanma olur. İltihaplanma kana yeteri kadar oksijen taşınmasını ve karbondioksitin atılmasını önler. Bu sebeple NEFES ALMAK çok güçleşir. Covid-19 zor bir hastalıktır. Riske karşı tedbir alın” notunu düştü.

İşte Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı o paylaşım;

Sağlık Bakanı Koca, keza bugün attığı bir başka tweet ile de sosyal medya kullanıcılarından tedbirlerle ilgili yardım talep etmişti. Herkesi profilinden bir mesaj yayınlamaya davet eden Koca, “BUGÜN PROFİLİNİZDEN SİZ DE BİR TEDBİR MESAJI VERİN. Salgına karşı maske, mesafe, temizlik kurallarını hatırlatan bir mesaj hazırlayıp, takipçilerinizle paylaşın. Bilip de uymayanlar için elden geldiğince etkili olsun” ifadelerini eklemişti.

Ayrıca, 8 Ağustos’ta açıklanan son 24 saatlik verilere göre; 1172 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 239 bin 622’ye yükseldi. Vefat sayısı ise 16 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye’de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 829’a, toplam vaka sayısı ise 239 bin 622’ye yükseldi. Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 1172 hastanın daha taburcu olmasıyla, toplam iyileşen hasta sayısı 222 bin 656’ya arttı.

Bakan Koca az önce yeni bir paylaşım daha yaptı: “TEMASLI KİŞİLERİN POZİTİF VAKAYA DÖNÜŞME ORANLARI Mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1,3 KAT ARTTI. İller bazında artış örnekleri: Şanlıurfa 1,7, Ankara 1,6, Diyarbakır 1,4, Gaziantep 1,3 kat. Bu verilerden çıkarmanız gereken sonuç; maske, mesafe, temizlik uyarısıdır.” diyerek bildirdi.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.